Lenovo Chrome 100e G5 M89 MediaTek Kompanio 540 Chromebook 29.5 cm (11.6") HD 4 GB 64 GB UFS Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS English Grey
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 83T60004UK
- EAN: 0199273669486
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
MediaTek Kompanio 540 (8C, 2x A78 @2.6GHz + 6x A55 @2.0GHz), 4GB LPDDR5X-6400, 64GB UFS 2.2, 11.6" HD (1366x768) IPS 250nits 60Hz 50% NTSC, Arm Mali-G57 MC2 GPU, AMD Wi-Fi 6E RZ616 802.11ax 2x2 + BT5.3, ChromeOS
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
CHROMEBOOK 100E GEN5 M89 View on Xvantage open_in_new |
CQ93436 | Register free see stock | ||
|
Chrome 100e G5 M89 83T6 - Kompanio 540 up to 2.6 GHz - Chrome OS - Mali-G52 2EE MC2 - 4 GB RAM - 64 GB SSD UFS 2.2 - 11.6" IPS 1366 x 768 (HD) - Wi-Fi 6E, Bluetooth - luna grey - kbd: UK View on InTouch open_in_new |
12266461 | |||
|
CB 100E G5MEDIATEK 540 4/64 CHROMEOS View on Webshop open_in_new |
83T60004UK | |||
|
100E CHROMEBOOK 11.6INCH GEN5 M89 MTK KOMPANIO 540 NON TOUCH 4GB 64GB |
CHROME-1134 | |||
| Ingram Micro CS |
CHROMEBOOK 100E GEN5 M89 |
CQ93436 | |||
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
CB 100E G5MEDIATEK 540 4/64 CHROMEOS |
CL83T60004UK | Register free see stock | ||
Related Products
- Warranty & Support Extensions
- Laptop Docks & Port Replicators
- Headphones & Headsets
- Mice
- Keyboards
- Laptop Cases
- Laptop Accessories
- Mobile Device Chargers
- Power Adapters & Inverters
- External Solid State Drives
- HDMI Cables
- Video Cable Adapters
- Soundbar Speakers
- Backpacks
- USB Cables
- Network Cards
- Numeric Keypads
- Input Device Accessories
- Laptop Stands
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Lenovo 4X31R64350 keyboard Mouse included Home/Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY UK English GreyCategory: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Mobile Device Chargers
-
Category: Mobile Device Chargers
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: Network Cards
-
Category: Network Cards
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Luna Grey |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor model | 540 |
| Processor cores | 8 |
| Motherboard chipset | MediaTek SoC |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek Kompanio |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Storage media | UFS |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Flash memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | MediaTek SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Battery | |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 288.9 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 18.5 mm |
| Weight | 1.22 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |