Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
SPEAK 510 Speakerphone - MS |
GN21-0884 | |||
|
JABRA SPEAK 510 MS View on Xvantage |
Q711543 | |||
|
SPEAK 510 MS |
JAB7510109 | |||
|
GN JABRA SPEAK 510 MS View on Nimans |
48544 | |||
|
SPEAK 510 MS - VoIP desktop speakerphone - Bluetooth - wireless - USB - Certified for Skype for Business View on InTouch |
2613985 | |||
|
SPEK 510 MS |
7510-109 | |||
|
SPEAK 510 MS - hjttalertelefon |
299371 | |||
|
SPEAK 510 MS Bluetooth Speakerphone |
7510-109 | |||
| Ingram Micro CS |
JABRA SPEAK 510 MS |
Q711543 | |||
| Ingram Micro CS |
JABRA SPEAK 510 MS IN |
CN30820 | |||
|
Speak 510 MS Conference Speakerphone |
27443J | |||
|
Speak 510 MS Conference Speakerphone |
27443J | |||
|
SPEAK 510 portable speakerphone - MS (not including USB bluetooth dongle) |
SPEAK-510 | |||
|
SPEAK 510 MS |
JAB7510109 | |||
|
JABRA SPEAK 510 MS - VoIP desktop speakerphone |
STD10096183 | |||
|
Speaker SPEAK 510 MS VoIP-Freisprechtelefon USB BT Zertifiziert für Skype für Unternehmen, für Tisch |
4620477 | |||
|
Speak 510 - MS Speakerphone |
JAB7510109 | |||
|
SPEAK 510 MS CONFERENCEDESKPTOP SPEAKERPHONE |
JAB7510-109 | |||
|
SPEAK 510 MS 7510-109 |
JAB01484 | |||
|
SPEAK 510 MS 7510-109 |
JAB01484 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £77.99 | ||
| Amazon | New | £94.63 | ||
| Amazon | New | £103.30 | ||
| Amazon | New | £115.34 | ||
| Amazon | New | £103.19 | ||
| Amazon | New | £109.87 | ||
| Amazon | New | £207.80 | ||
| Amazon | New | £129.80 | ||
| Amazon | New | £89.79 | ||
| Amazon | New | £99.50 | ||
| Amazon | New | £105.06 | ||
| Amazon | New | £77.99 |
Reasons To Buy
Clearer conversations for more efficient meetings
Crystal clear voice experience ensures everyone is heard
Optimised UC experience
Set up in seconds – compatible with all leading UC platforms
Hold meetings wherever you go
A compact portable design lets you hold conference calls anywhere
Description
Engineered to fill up a room with sound, the Speak 510 is a conference call speakerphone for those wanting amazing sound and compatibility with all leading UC platforms. With an omni-directional microphone, everyone experiences a crystal-clear call. Connect via USB or Bluetooth®. In-room coverage for up to 4 people. One-touch smart button for MS Cortana, Siri®, and Google Assistant™*.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Power requirements | 5V DC |
| LED integrated | Yes |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Plug and Play | Yes |
| Speakerphone | No |
| Range | 1.5 |
| Quantity | 1 |
| Package weight | 300 g |
| Cable length | 0.9 m |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery level indicator | Yes |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Bluetooth, Mute |
| Noise reduction | No |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Echo cancellation | Yes |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black |
| Auto | No |
| Accessories included | AC adaptor |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE, State Radio Regulation of China (SRRC), RCM, Federal Communications Commission (FCC), Telecom Engineering Center (TELEC), NCC, KCC |
| Features | |
| LED integrated | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Plug and Play | Yes |
| Speakerphone | No |
| Range | 1.5 |
| Cable length | 0.9 m |
| Battery level indicator | Yes |
| Control type | Touch |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Bluetooth, Mute |
| Noise reduction | No |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Echo cancellation | Yes |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black |
| Certification | Skype |
| Auto | No |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Daisy chain | No |
| Unified communications | No |
| Loudspeakers | |
| Output power | 10 W |
| Frequency range | 250 - 14000 Hz |
| Microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone frequency | 150 - 6500 Hz |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Interface | USB/Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, HFP |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
| Power requirements | 5V DC |
| Battery recharge time | 2 h |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 15 h |
| Talk time | 15 h |
| Standby time | 4800 h |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package weight | 300 g |
| Certificates | |
| Certification | Skype |
| Compliance certificates | CE, State Radio Regulation of China (SRRC), RCM, Federal Communications Commission (FCC), Telecom Engineering Center (TELEC), NCC, KCC |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Weight | 195.4 g |
| Height | 33 mm |
| Depth | 120 mm |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | Speakerphone (Speak2);Link Bluetooth adapter;Quick Start Guide;Warranty and warning leaflets;Travel pouch |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 399 mm |
| Master (outer) case length | 167 mm |
| Master (outer) case height | 595 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.32 kg |
| Products per master (outer) case | 32 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |