Jabra Evolve 65 SE - UC Stereo
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 6599-839-409
- EAN: 5706991026450 0706487022930
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £157.66 | ||
| Amazon | New | £191.00 | ||
| Amazon | New | £141.71 | ||
| Amazon | New | £135.71 | ||
| Amazon | New | £159.34 | ||
| Amazon | New | £152.60 | ||
| Amazon | New | £141.67 |
Description
Engineered for multitasking, the Evolve 65 is a wireless headset ideal for professionals who move around the office, but need to avoid interruptions. Connects to two Bluetooth products, includes an integrated busylight and is certified for Skype for Business, Cisco and more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | Yes |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Bluetooth |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | Yes |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 30 m |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time | 12 h |
| Continuous audio playback time | 11 h |
| Standby time | 15 h |
| Fast charging | No |
| Battery type | Built-in battery |
| Replaceable battery | No |
| Indication | |
| LED indicators | Bluetooth |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 310 g |
| Packaging data | |
| Package width | 5.1 mm |
| Package height | 20.6 mm |
| Package depth | 17.6 mm |
| Package width (imperial) | 4.98 cm (1.96") |
| Package height (imperial) | 20 cm (7.87") |
| Package depth (imperial) | 17 cm (6.69") |
| Carrying case | Yes |
| Packaging content | Headset;Protective bag;USB dongle;User documents;USB cable |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;Protective bag;USB dongle;User documents;USB cable |
| Carrying case | Yes |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Features | |
| Optimized for | Unified Communication |
| Supplier features | |
| Charging time | 120 min |
| Other features | |
| Auto power off | Yes |
| Speakerphone | No |
| Continuous audio playback time | 11 h |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Protective bag;USB dongle;User documents;USB cable |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 120 min |
| Protective pouch | Yes |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |