Jabra Evolve 65+ MS Stereo
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 6599-823-399
- EAN: 5706991020663 0706487018018
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £148.36 | ||
| Amazon | New | £165.00 |
Related Products
Reasons To Buy
Freedom to multi-task
Hands-free, wireless connection for multitasking in the office
Stay in the zone and avoid interruptions
Integrated busylight notifies colleagues to avoid interruptions
Always connected
Dual Bluetooth® connectivity to two devices at the same time for calls and music. Flexibility to move up to 30 m away from your connected device
All-day comfort
Leather-feel ear cushions and a lightweight, on-the-ear design for all-day use.
Works with all leading UC platforms
Certified for Skype for Business, Cisco and more
Description
Engineered for multitasking, the Evolve 65 is a wireless headset ideal for professionals who move around the office, but need to avoid interruptions. Connects to two Bluetooth products, includes an integrated busylight and is certified for Skype for Business, Cisco and more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Auto power off | Yes |
| FM radio | No |
| Equalizer | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Volume control | Button |
| Certification | Microsoft Teams |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Bluetooth |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | Yes |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Technical details | |
| Interface type | Bluetooth |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Country of origin | China |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Microsoft Teams |
| On/off switch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | No |
| 2.5 mm connector | No |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 30 m |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery charge indicator | Yes |
| Talk time | 12 h |
| Continuous audio playback time | 11 h |
| Standby time | 360 h |
| Charging time | 2 h |
| Fast charging | No |
| Battery type | Built-in battery |
| Indication | |
| Battery charge indicator | Yes |
| LED indicators | Bluetooth |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 310.3 g |
| Packaging data | |
| Package width | 212 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package weight | 580 g |
| Receiver included | Yes |
| Audio adapters included | USB |
| Travel pouch | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Cables included | USB |
| Packaging content | Headset;Protective bag;USB dongle;User documents;Headset charging stand;USB cable |
| Packaging content | |
| Travel pouch | Yes |
| Packaging content | Headset;Protective bag;USB dongle;User documents;Headset charging stand;USB cable |
| Receiver included | Yes |
| Audio adapters included | USB |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Cables included | USB |
| Charging case | No |
| Charging stand | Yes |
| Ear pad material | Faux leather |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft Teams |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 385 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.57 kg |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Features | |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Charging time | 120 min |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Receiver included | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Equalizer | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| Interface type | Bluetooth |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Speakerphone | No |
| Volume control | Button |
| Travel pouch | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Continuous audio playback time | 11 h |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Protective bag;USB dongle;User documents;Headset charging stand;USB cable |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 120 min |
| Protective pouch | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |