Jabra Evolve 40 MS, Stereo, USB-C
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 6399-823-189
- EAN: 5706991021547 0706487018919
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £78.99 | ||
| Amazon | New | £91.62 | ||
| Amazon | New | £111.88 | ||
| Amazon | New | £102.37 | ||
| Amazon | New | £81.83 | ||
| Amazon | New | £139.01 | ||
| Amazon | New | £106.02 | ||
| Amazon | New | £159.44 | ||
| Amazon | New | £78.99 | ||
| Amazon | New | £81.83 |
Related Products
Reasons To Buy
Stay in the zone and avoid interruptions
Integrated busylight notifies colleagues to avoid interruptions
Find inspiration between calls
Enjoy your music with amazing sound throughout the day
Flexible connectivity
Connect using USB or jack
All-day comfort
Leather-feel ear cushions and on-the-ear design for all-day use
Works with all leading UC platforms
Certified for Skype for Business, Cisco and more
Description
Engineered to boost productivity, the Evolve 40 is a corded headset for professionals who take calls at their desks and need to avoid interruptions. Connects using a USB or jack, includes an integrated busylight and is certified for Skype for Business, Cisco and more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Volume control | Button |
| Certification | Microsoft Teams |
| Cable length | 1.2 m |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Speakerphone | No |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Country of origin | China |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Microsoft Teams |
| On/off switch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93.6 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 171 g |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 270 g |
| Quantity | 1 |
| Travel pouch | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents;USB controller– (call control unit) |
| Packaging content | |
| Travel pouch | Yes |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents;USB controller– (call control unit) |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Ear pad material | Faux leather |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft Teams |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 226 mm |
| Master (outer) case length | 564 mm |
| Master (outer) case height | 496 mm |
| Master (outer) case gross weight | 13.1 kg |
| Products per master (outer) case | 42 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| 2.5 mm connector | No |
| Speakerphone | No |
| Volume control | Button |
| Travel pouch | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents;USB controller– (call control unit) |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |