Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
EVOLVE 20 SE Duo Headset - MS |
GN21-0187 | |||
|
EVOLVE 20 SPEC EDIT STEREO M View on Xvantage |
CR21040 | |||
|
EVOLVE 20 SE MS STEREO DUO View on Nimans |
60367 | |||
|
EVOLVE 20 Evolve 20SE MS |
4999-823-309 | |||
|
Evolve 20SE MS Stereo |
4999-823-309 | |||
|
Evolve 20SE MS stereo - Special |
217332 | |||
| Ingram Micro CS |
EVOLVE 20 SPEC EDIT STEREO M |
CR21040 | |||
|
Evolve 20SE MS Stereo Headset |
30307J | |||
|
Evolve 20SE MS Stereo Headset |
30307J | |||
|
Evolve 20 Second Edition MS certified Binaural USB A Headset with Volume Control |
EVOLVE-20D-SE-MS | |||
|
JABRA Evolve 20SE MS stereo - Special Edition - headset |
STD10096423 | |||
|
EVOLVE 20SE MS STEREO HEADSET |
JAB02115 | |||
|
EVOLVE 20SE MS STEREO BINAURAL |
JAB02115 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Currys Business | Jabra Evolve 20SE MS stereo - Special Edition - headset | New | 30 hours ago | £38.36 |
| Amazon | New | £75.21 | ||
| Amazon | New | £54.45 | ||
| Amazon | New | £48.17 | ||
| Amazon | New | £52.62 | ||
| Amazon | New | £65.00 | ||
| Amazon | New | £53.46 | ||
| Amazon | New | £49.30 |
Related Products
Reasons To Buy
Clearer conversation for greater efficiency
Great sound for calls and music
Manage calls easily
Call control unit makes it simple to make, take and mute calls
Plug-and-play connectivity
USB connectivity allows for quick and easy set-up
All-day comfort
Foam ear cushions, and on-the-ear design for all-day use
Works with all leading UC platforms
Certified for Skype for Business, Cisco and more
Description
Engineered for easy call management, the Evolve 20 is an entry-level corded headset for professionals who need great sound for calls and music. A control unit allows you to make, take and mute calls, and simple connection makes it easy to get started with your PC. Comes with leatherette ear cushions and on-the-ear design for all-day use.
Professional headset with easy call management and great sound for calls and music
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft Teams |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft Teams |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package width (imperial) | 18 cm (7.09") |
| Package height (imperial) | 3.51 cm (1.38") |
| Package depth (imperial) | 23 cm (9.06") |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Packaging content | |
| USB cable length | 2.15 m |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft Teams |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| USB cable length | 2.15 m |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |