Jabra EVOLVE 80 Stereo HS
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 14401-11
- EAN: 5706991017137 0706487015123
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £291.33 |
Related Products
Description
The Jabra EVOLVE headset creates a complete concentration zone around you in the noisy, open office – so you can stay focused on the job.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red, Silver |
| Cable colour | Red |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | No |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Speakerphone | No |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red, Silver |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Country of origin | China |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red, Silver |
| On/off switch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Cable colour | Red |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Noise canceling type | Active |
| Heart rate monitor | No |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Battery charge indicator | Yes |
| Fast charging | No |
| Indication | |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Packaging data | |
| Package width | 232 mm |
| Package height | 215 mm |
| Package depth | 57 mm |
| Package weight | 600 g |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | No |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Ear pad material | Faux leather |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 598 mm |
| Master (outer) case length | 250 mm |
| Master (outer) case height | 479 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.7 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Battery level indicator | Yes |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |