Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
BIZ 2300 Mono NC Headset USB - UC |
GN21-1004 | |||
|
JABRA BIZ 2300 USB MONO View on Xvantage |
Q711484 | |||
|
BIZ2300 MONO USB |
50706 | |||
|
BIZ 2300 USB UC Mono - Headset - on-ear - wired - USB View on InTouch |
2972815 | |||
|
IZ 2300 US Mono E-SD |
2393-829-109 | |||
| Ingram Micro CS |
JABRA BIZ 2300 USB MONO |
Q711484 | |||
|
JABRA BIZ 2300 USB UC Mono - headset |
STD10122502 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £147.00 | ||
| Amazon | New | £147.00 | ||
| Amazon | New | £113.49 | ||
| Amazon | New | £113.49 | ||
| Amazon | New | £87.98 | ||
| Amazon | New | £87.98 | ||
| Currys Business | Jabra BIZ 2300 USB UC Mono - headset - USB | New | £98.38 |
Related Products
Reasons To Buy
A headset that’s built to last
The Jabra Biz 2300 is built to survive in a high-performing contact centre, meaning fewer headset replacements and less downtime for you and your team and lower total cost of ownership.
Reinforced cord is built to withstand the contact centre environment and is protected against office chair wheels, sharp objects and daily use
The boom-arm can be rotated 360 degrees with zero risk of breaking. We call this FreeSpin™.
World-class sound
Lifelike conversations and higher customer satisfaction require both great, ambient-noise reducing sound in the agent's ears, and a noise-cancelling microphone that also avoids air shocks. The Jabra Biz 2300 has both.
HD Voice technology makes sure you clearly understand the other party
The speakers reduce ambient noise, so you can focus on the call
Specially designed “air shock” noise-cancelling mic filters out sharp breathing sounds and popping noises often heard in conversations.
Air shock microphone
When the microphone is close to the mouth of the user, there is a risk of respiratory noise. To reduce this, the microphone is designed aerodynamically and with many small holes instead of one larger hole. In addition, foam is included on the inside of the microphone. Overall, it reduces the penetration of air shocks to the microphone, which optimises the call quality.
Purpose built for the contact centre
Jabra’s Biz 2300 is designed to work out of the box with leading deskphones, softphone and contact centre technologies, ensuring crystal clear, stress-free customer interactions.
A UC headset with easy in-line call management
The Jabra Biz™ 2300 is a UC headset that features an intuitive, in-line call controller for greater productivity and convenience. Large buttons with LED indicators make it easy for agents to pick up or end calls, put callers on or take them off hold, set volume levels or put the call on mute. Plus, all buttons are user-programmable.
All-day comfort for agents
Extremely lightweight and unobtrusive design means lowered agent fatigue and more productive calls.
Weighs just 49 grams in the mono version, and just 68 grams in duo
The adjustable headband and microphone boom-arm let you find the perfect fit
The control unit lets you change volume, mute your calls and more
PeakStop™ technology removes sudden loud sounds or tones before they reach your ears: Any sound above 118 db is filtered out.
Description
Jabra Biz™ 2300 USB UC Mono is a mono headset that provides USB connectivity to all leading UC applications and softphones.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Equalizer | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | CE, FCC, UL, cUL,EAC, RCM, KCC, RoHS, REACH |
| Cable length | 2.35 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Speakerphone | No |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ear cushion type | Foam size M;Leatherette size M |
| Country of origin | China |
| Maximum input power | 10 mW |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | CE, FCC, UL, cUL,EAC, RCM, KCC, RoHS, REACH |
| Control type | Buttons |
| On/off switch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2.35 m |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Maximum input power | 10 mW |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Heart rate monitor | No |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Fast charging | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 49 g |
| Width | 141 mm |
| Height | 67 mm |
| Depth | 183 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package weight | 170 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;Foam ear cushion;Leather-feel ear cushion;User documents |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;Foam ear cushion;Leather-feel ear cushion;User documents |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Safety sheet | Yes |
| Pouch | Yes |
| Ear pads | Yes |
| Charging case | No |
| Warranty card | Yes |
| Charging stand | No |
| Ear pad material | Faux leather |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, UL, cUL,EAC, RCM, KCC, RoHS, REACH |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 495 mm |
| Master (outer) case length | 293 mm |
| Master (outer) case height | 592 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.6 kg |
| Products per master (outer) case | 56 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Unified Communication |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Maximum input power | 10 mW |
| Auto power off | No |
| Equalizer | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Speakerphone | No |
| Volume control | Button |
| Quick start guide | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Ear cushion type | Foam size M;Leatherette size M |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Foam ear cushion;Leather-feel ear cushion;User documents |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Warranty card | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |