Jabra BIZ 1500 Duo USB
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 1559-0159
- EAN: 5706991019025 0706487013181
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
BIZ 1500 Duo Headset - USB - UC |
GN21-0078 | |||
|
JABRA BIZ 1500 USB DUO NOICE View on Xvantage |
Q711834 | |||
|
BIZ1500 USB DUO View on Nimans |
56793 | |||
|
BIZ 1500 Duo - Headset - on-ear - wired - USB View on InTouch |
3750444 | |||
|
IZ 1500 Duo US |
1559-0159 | |||
|
BIZ 1500 Duo - headset |
300796 | |||
| Ingram Micro CS |
JABRA BIZ 1500 USB DUO NOICE |
Q711834 | |||
| Ingram Micro CS |
LLOYDS/JABRA BIZ 1500 |
Q713821 | |||
|
BIZ 1500 Duo USB-A Headset |
30441J | |||
|
BIZ 1500 Duo USB-A Headset |
30441J | |||
|
Biz 1500 Duo USB Headset |
BIZ-1500D-USBA | |||
|
BIZ 1500 Duo - Headset - On-Ear Wired |
1559-0159 | |||
|
JABRA BIZ 1500 Duo - headset |
STD10195838 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £79.99 | ||
| Amazon | New | £61.99 | ||
| Amazon | New | £126.19 | ||
| Amazon | New | £93.38 | ||
| Amazon | New | £54.98 | ||
| Amazon | New | £62.00 | ||
| Amazon | New | £88.26 | ||
| Amazon | New | £79.92 | ||
| Amazon | New | £56.00 | ||
| Amazon | New | £83.32 | ||
| Amazon | New | £91.00 | ||
| Amazon | New | £98.00 | ||
| Currys Business | Jabra BIZ 1500 Duo - headset - USB | New | £68.38 |
Related Products
Reasons To Buy
Great sound
Noise-cancelling air shock microphone reduces background noise and sharp breathing sounds - ideal for crowded open offices. HD Voice makes your conversations sound vibrant and lifelike.
All-day comfort
Made to be worn all day, with ergonomically designed frame, padded headband and super soft foam ear cushions that divert heat away from your ears. Headband and microphone boom can be adjusted to suit your preference.
Tough design
Built to survive in a high-performing contact centre, with a boom-arm that can be rotated 270 degrees without the risk of breaking.
Description
Cost-Efficient Professional Corded Headset for Softphones. A duo headset that provides USB connectivity to laptops for softphone use. Comes with a control unit for easy control of volume and mute when on a call.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | FCC;CE;RoHS;REACH;Works with all leading UC platforms |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | No |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Wearing style | Head-band |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Foam size M |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE, UL |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | FCC;CE;RoHS;REACH;Works with all leading UC platforms |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Other operating systems supported | Linux |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 116 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package width (imperial) | 18 cm (7.08") |
| Package height (imperial) | 23 cm (9.05") |
| Package depth (imperial) | 1.98 cm (0.78") |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;User documents |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;User documents |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | FCC;CE;RoHS;REACH;Works with all leading UC platforms |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE, UL |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Foam size M |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | No |
| Other operating systems supported | Linux |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;User documents |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |