HP Pro mt440 G3 Intel® Celeron® 7305 35.6 cm (14") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 IoT Enterprise
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 72L66AA#ABU
- EAN: 0197029033093 4573595824215 01 ...5824215 0197029032843 0197029033178 0197029032966 0197029032805 0197029032867 0197029032959 0197029032928 0197029032829 0197029032782 0197029033116 0197029033024 0197029033130 0197029033109 0197029032935 0197029033031 0197029033086 0197029033161 0197029033208 0197029032799 0197029032942 0197029033192 0197029032881 0197029033017 0197029032850 0197029032836 0197029033123 0197029033055 0197029032874 0197029033000 0197029033185 4573595824222 0197029032812 0197029033062 0197029033048 0197029032904 0197029033147 0197029032898 0197029033079 0197029033154 0197029032973 0197029032980more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Pro Mobile Thin Client mt440 G3 - Intel Celeron - 7305 - Win 10 IoT Enterprise - UHD Graphics - 8 GB RAM - 256 GB SSD NVMe, HP Value - 14" IPS 1920 x 1080 (Full HD) - Gigabit Ethernet - Wi-Fi 6 - kbd: UK View on InTouch |
8687575 | |||
|
HP MT440G3 CEL7305 8/256 W10IOT View on Webshop |
72L66AA#ABU |
Reasons To Buy
Protect your data and device
Rest easy with a mobile thin client that helps keep your cloud computing experience safe with a self-healing BIOS.
Built to be seen, built to last
Get an eye-catching device that features a durable chassis built with aluminum materials that can withstand daily wear and tear.
Business-class cloud productivity
Power through your day with the latest Intel® Celeron® processor[2] and a mix of modern and legacy ports.
Help protect our shared future
The ENERGY STAR® certified HP Pro mt440 contains ocean-bound plastics in the speaker enclosure and display bezel.[4]
Description
Drive productivity and performance on-the-go with the 12th Gen Intel Celeron processor[2], long battery life with HP Fast Charge[8], WLAN[3], and essential ports in the HP Pro mt440 Mobile Thin Client. Confidently move through your day with a device built with aluminum materials for durability.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Cloud computing |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display bezel technology | Narrow Border |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | 7305 |
| Processor cores | 5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 IoT Enterprise |
| Technical details | |
| Market positioning | Cloud computing |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | USB enable/disable (via BIOS); Power-on password (via BIOS); Setup password (via BIOS); Support for chassis padlocks and cable lock devices; HP Secure Erase; BIOS Update via Network; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Tamper Lock; HP DriveLock and Automatic DriveLock |
| HP Management tools | HP ThinUpdate; HP Cloud Endpoint Manager; HP Write Filter; Windows Defender; HP BIOS Configuration Utility; HP Device Manager |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP special features | |
| HP Security tools | USB enable/disable (via BIOS); Power-on password (via BIOS); Setup password (via BIOS); Support for chassis padlocks and cable lock devices; HP Secure Erase; BIOS Update via Network; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Tamper Lock; HP DriveLock and Automatic DriveLock |
| HP Management tools | HP ThinUpdate; HP Cloud Endpoint Manager; HP Write Filter; Windows Defender; HP BIOS Configuration Utility; HP Device Manager |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| Power supply | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 130 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 321.9 mm |
| Depth | 213.9 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 130 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 12 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 113 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.6 |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | DIMM |
| Country of origin | China |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |