Epson ELPWP20 - Wireless Presentation System
- Brand: Epson
- Category:
- SKU: V12HA42040
- EAN: 8715946696102
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
ELPWP20 - WIRELESS PRESENTATION SYSTEM |
V12HA42040 | |||
|
ELPWP20 - Wireless Presentation System |
V12HA42040 | |||
|
ELPWP20 - trådløs video/audio ud |
328748 | |||
|
V12HA42040 |
ELPWP20 | |||
|
V12HA42040 |
ELPWP20 | |||
|
ELPWP20 - Wireless video/audio extender - transmitter - for Epson EB-L530, L630, L635, L720, L730, L735, PU2010, PU2120, PU2220, X06, EF-12, EH-TW710 View on InTouch |
6387354 | |||
|
ELPWP20 WLS PRESENTATIONSYSTEM |
EPV12HA42040 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £798.44 | ||
| Amazon | New | £798.42 | ||
| Amazon | New | £1,571.52 | ||
| Amazon | New | £853.99 |
Related Products
Reasons To Buy
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Description
Enhancing communication, creativity and collaboration is at the heart of any workspace and team. And now, thanks to Epson's ELPWP20 wireless presentation system, you can enrich this vision. Users can simply turn up, plug in their laptops and start sharing content.
With the ELPWP20, users can collaborate more easily than ever before. Using the compact wireless transmitter it’s easy to share content at the touch of a button; simply launch any program on your laptop and the ELPWP20 makes it easy to show that content on your display - whatever display hardware you are using.
Simply plug the wireless transmitter into the PC or Mac and click on the built-in app to begin transmitting content from the laptop to the display. Alternatively, users can share using Miracast, which is built-in to Windows, Android and Chromebooks. Mobile devices based on Windows, Android, iOS or Chrome can also connect via Epson's free of charge iProjection app.
Up to 4 devices can be displayed simultaneously, and video conferencing systems can also be integrated via the HDMI inputs on the receiver.
The ELPWP20 receiver connects to the display via its HDMI input - meaning it is compatible with any display, regardless of manufacturer or technology.
To ensure security is maintained at all times, the signal between the transmitter and receiver is encrypted using AES encryption, protecting your transmitted content from unauthorised access.
As there is no physical button on the transmitters they can be sanitised after use, for full hygiene protection.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| Features | |
| Maximum resolution (HDMI) | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Maximum frame rate | 18 fps |
| AirPlay mirroring | No |
| Miracast | Yes |
| Number of users | 4 user(s) |
| Google Cast | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 6 |
| Moderator function | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES, RSA |
| Maximum operating distance | 10 m |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ports & interfaces | |
| Interface | HDMI |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 345 mm |
| Package height | 215 mm |
| Package weight | 3.18 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Technical details | |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |