EPOS ADAPT 261
- Brand: EPOS
- Category:
- SKU: 1000897
- EAN: 5714708006985 0840064406987
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
ADAPT 261 Bluetooth Stereo Headset & USB-C Dongle |
SH25-1243 | |||
|
(Public Sector Pricing available on request) EPOS ADAPT 261 Bluetooth stereo headset USB-C dongle |
1000897 | |||
|
ADAPT 261 BT STEREO HEAD/S USB-C DONGLE |
69870 | |||
|
ADAPT 261 |
1000897 | |||
|
ADAPT 261 View on Webshop |
1000897 | |||
|
ADAPT 261 |
1000897 | |||
|
ADAPT 261 - Headset - on-ear - Bluetooth - wireless - USB-C - black - Certified for Microsoft Teams, Optimised for UC |
1000897 | |||
|
DP 261 lueooh sereo |
1000897 | |||
|
EPOS SENNHEISER ADAPT 261 + USB-C DONGLE - UC E TEAMS CERTIFIED |
1000897 | |||
|
I SENNHEISER ADAPT 261 - headset |
352680 | |||
|
Adapt 261 USB-C Stereo Headset |
32890J | |||
|
Adapt 261 USB-C Stereo Headset |
32890J | |||
|
ADAPT 261 |
1000897 | |||
| Origin Storage UK |
ADAPT 261 |
1000897 | |||
|
Adapt 261 Binaural Bluetooth Headset with USB-C Dongle |
ADAPT-261 | |||
|
EPOS Sennheiser Adapt 261 USB-C Stereo Headset |
STD10109337 | |||
|
ADAPT 261 - Headset - Stereo - Wireless |
1000897 | |||
|
ADAPT 261 BT WIRELESS HEADSET |
SEN00698 | |||
|
ADAPT 261 BT WIRELESS HEADSET |
SEN00698 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £188.18 | ||
| Amazon | New | £197.18 | ||
| Amazon | New | £162.31 | ||
| Amazon | New | £199.45 |
Related Products
Description
The boom arm gets you closer to the conversation and folds easily into the headband for a clean, modern look. Focus while listening to stereo sound music and improve your productivity at work with a headset built for all-day comfort.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Digital |
| Certification | Avaya, Cisco Webex, Google Voice, Google Meet, Microsoft Teams, Swyx, Unify, Google Chromebook, Zoom |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Multi-key, Mute, Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Digital |
| Certification | Avaya, Cisco Webex, Google Voice, Google Meet, Microsoft Teams, Swyx, Unify, Google Chromebook, Zoom |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 25 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Magnet type | Neodymium |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery capacity | 205 mAh |
| Talk time | 27 h |
| Continuous audio playback time | 27 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 300 h |
| Battery capacity | 0.8 Wh |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 120.7 g |
| Width | 165 mm |
| Height | 58 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package weight | 203 g |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Safety sheet | Yes |
| Pouch | Yes |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Avaya, Cisco Webex, Google Voice, Google Meet, Microsoft Teams, Swyx, Unify, Google Chromebook, Zoom |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 460 mm |
| Master (outer) case length | 543 mm |
| Master (outer) case height | 407 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Volume control | Digital |
| Quick start guide | Yes |
| Continuous audio playback time | 27 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |