iiyama ProLite TF4939UHSC-B1AG computer monitor 124.5 cm (49") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Touchscreen Multi-user Black
- Brand: iiyama
- Category:
- SKU: TF4939UHSC-B1AG
- EAN: 4948570118052 5715063110348
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £2,450.00 | ||
| Amazon | New | £2,386.99 | ||
| Amazon | New | £2,435.70 |
Related Products
Reasons To Buy

IPS Technology
IPS displays are best known for wide viewing angles and natural, highly accurate colours. They are especially suited for colour-critical applications.
Touch Through-Glass
This through glass touch screen works right through glass and can turn glass surfaces into an interactive touch screen display. Use it on storefront windows, real estate office, in-store for POS or restaurants.


Touch technology - Capacitive
This technology uses a sensor-grid of micro-fine wires integrated into the glass that covers the screen. Touch is detected because electrical characteristics of the sensor grid change when human finger is placed on the glass. Thanks to the glass overlay this technology is highly durable, and the touch function remains unaffected even if the glass is scratched. It offers perfect picture performance and will work with human finger (also latex gloved) and stylus-pen.
AG Coating
The anti-glare coating is used in professional-grade displays to help avoid issues with reflections and external light sources affecting colour reproduction, contrast and sharpness. It also makes the screen less susceptible to dust, grease and dirt marks.


24/7
24/7 displays are designed for a continuous operation.
Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 500 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2796 x 0.2796 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Viewable size, horizontal | 107.6 cm |
| Viewable size, vertical | 60.6 cm |
| Digital vertical frequency | 30 - 83 Hz |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 8 ms |
| Display diagonal | 124.5 cm (49") |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 15 |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 123 cm |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Positional accuracy | 3 mm |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Palm rejection | Yes |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Dutch, Polish, Russian |
| Network | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Metal |
| Glass thickness | 3 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Audio input | Yes |
| Audio output | 1 |
| HDMI version | 1.4/2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB Touch port | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 660.5 mm |
| Depth (without stand) | 72.5 mm |
| Width (without stand) | 1130 mm |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display viewable area (HxV) | 1076 x 606.5 mm |
| Built-in microphone | No |
| Product colour | Black |
| User controls | picture (backlight, contrast, brightness, sharpness, H/V-position, phase, Chroma, adjust screen, colour temp., picture mode), sound (treble, bass, balance, volume, mute, speaker, audio source), screen (aspect, Touch feature, reset), settings (OSD time, OSD H/V position, language, schedule, power save, control setting, network setting, advanced, information, all reset) |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Front bezel colour | Black |
| Sustainability certificates | ErP |
| Pallet net width | 130 cm |
| Pallet net height | 125 cm |
| Pallet net length | 179.6 cm |
| Compliance certificates | CE, cULus, EAC, REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Power supply type | Internal |
| Active display area (W x H) | 1076 x 606.5 mm |
| Weight (with stand) | 31 kg |
| Touch method | stylus, finger, glove (latex) |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 15 |
| RS-232C | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Dutch, Polish, Russian |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 135 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 132.6 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 660.5 mm |
| Depth (without stand) | 72.5 mm |
| Width (without stand) | 1130 mm |
| Width (with stand) | 1130 mm |
| Depth (with stand) | 72.5 mm |
| Height (with stand) | 660.5 mm |
| Bezel width (side) | 2.7 cm |
| Bezel width (top) | 2.7 cm |
| Bezel width (bottom) | 2.7 cm |
| Weight (with stand) | 31 kg |
| Weight (without stand) | 31 kg |
| Package width | 1280 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 835 mm |
| Package weight | 36.7 kg |
| Width | 1130 mm |
| Weight | 31 kg |
| Height | 660.5 mm |
| Depth | 72.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1280 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 835 mm |
| Package weight | 36.7 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Active display area (W x H) | 1076 x 606.5 mm |
| Bezel width | 2.7 cm |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display viewable area (HxV) | 1076 x 606.5 mm |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| User controls | picture (backlight, contrast, brightness, sharpness, H/V-position, phase, Chroma, adjust screen, colour temp., picture mode), sound (treble, bass, balance, volume, mute, speaker, audio source), screen (aspect, Touch feature, reset), settings (OSD time, OSD H/V position, language, schedule, power save, control setting, network setting, advanced, information, all reset) |
| Touch method | stylus, finger, glove (latex) |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Width | 1130 mm |
| Weight | 31 kg |
| Height | 660.5 mm |
| Depth | 72.5 mm |
| Positional accuracy | 3 mm |
| Compliance certificates | CE, cULus, EAC, REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Control panel | power, menu, exit, up, down |
| Height (without stand) | 660.5 mm |
| Depth (without stand) | 72.5 mm |
| Width (without stand) | 1130 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Surface hardness | 7H |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | Yes |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 15 |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Front bezel colour | Black |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Pallet net width | 130 cm |
| Pallet net height | 125 cm |
| Pallet net length | 179.6 cm |