Ubiquiti U7 Lite 4300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
- Brand: Ubiquiti
- Category:
- SKU: U7-LITE
- EAN: 0810084698747 8100846987472
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Compc, ceiling-mouned WiFi |
U7-LITE | |||
|
UniFi U7 Lite WiFi 7 Access Point - U7-Lite |
18221 | |||
|
U7-LITE UniFi 7 Lite Ceiling Mounted WiFi 7 Access Point |
NPUBI-U7-LITE | |||
|
UniFi U7 Lite - Radio access point - Wi-Fi 7 - Wi-Fi 7 - 2.4 GHz, 5 GHz - wall / ceiling mountable |
W129046973 | |||
|
U7 Lite 4.3 Gbps PoE 802.3at (13W) 42.5 to 57V PoE 2.4 GHz: 2 x 2, 5 GHz: 2 x 2 Ceiling Mount WiFi 7 Access Point - White |
U7-LITE | |||
|
U7 Lite 4.3 Gbps PoE 802.3at (13W) 42.5 to 57V PoE 2.4 GHz: 2 x 2, 5 GHz: 2 x 2 Ceiling Mount WiFi 7 Access Point - White |
U7-LITE | |||
|
UniFi U7 Lite WiFi 7 Access P |
549782 | |||
|
U7-LITE ACCESS POINT |
90994 | |||
|
U7 Lite 4300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) |
U7-LITE | |||
| Origin Storage UK |
U7 Lite 4300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) |
U7-LITE | |||
|
Wireless Routers |
U7-LITE | |||
|
U7-LITE - Access Point - WiFi 7 - Indoor |
U7-LITE | |||
|
Ubiquiti Access-Point UniFi U7-Lite 802.11be WiFi 7 (ohne PoE-Adapter) Ohne/without PoE Adapter |
3710207 | |||
|
U7 Lite 4300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) |
U7-LITE | |||
|
UniFi Access Point U7-LITE |
U7-LITE |
Description
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 200 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Network | |
| Number of users | 200 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Access point management | Wi-Fi schedule |
| Features | |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 200 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4300 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Hotspot 2.0 |
| Spatial streams | 4 |
| Coverage area | 115 m² |
| Wireless meshing | Yes |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 23 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 24 dBmW |
| Security | |
| Security algorithms | PPSK |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Design | |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | System |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Indication | |
| LED indicators | System |
| Software | |
| Fast roaming | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 171.5 mm |
| Depth | 33 mm |
| Weight | 313 g |
| Height | 171.5 mm |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 40 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |