Tripp Lite SRSHELF2P1U SmartRack 1U Cantilever Fixed Shelf (40 lbs / 18.1 kgs capacity; 12-in. / 305 mm Deep)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SRSHELF2P1U
- EAN: 0037332154705 0168141422713 01 ...1422713 0163121136826 0745176879752 0971471846308 0803982795229 0132017615127 5054629752302 0521227156986 4923123140131 0373321547050 0151903607794more
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
SmartRack 1U Cantilever Fixed Shelf (40 lbs / 18.1 kgs capacity; 12-in. / 305 mm Deep)
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
SRSHELF2P1U |
TRI-SRSHELF2P1U | Register free see stock | ||
|
|
1U RACK ENCLOSURE FIXED SHELF |
CE98486 | |||
|
SmartRack 1U Cantilever Fixed Shelf (40 lbs / 18.1 kgs capacity; 12-in. / 305 mm depth.) SRSHELF2P1U |
TLRAK0086 | |||
|
Tripp Lite Series Rack Enclosure Cabinet Cantilever Fixed Shelf 40lb Capacity 1URM - Rack shelf - black - 1U View on InTouch open_in_new |
7413577 | |||
|
Smrrck 1U Cnilever Fixed |
SRSHELF2P1U | |||
|
1U RACK ENCLOSURE FIXED SHELF View on Xvantage open_in_new |
CE98486 | |||
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
SmartRack 1U Cantilever Fixed Shelf (40 lbs / 18.1 kgs capacity; 12-in. / 305 mm depth.) |
SRSHELF2P1U | Register free see stock | ||
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £77.12 |
Related Products
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Accessories
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Tripp Lite SRW9UDPW SmartRack 9U Low-Profile Switch-Depth-Plus Wall-Mount Mini Rack Enclosure, WhiteCategory: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
-
Category: Rack Cabinets
Description
Fixed Shelf, 1U Cantilever mount, Cold rolled steel with black finish. Required mounting hardware included. Supports up to 40 lbs (18.1 kgs)
Use two shelves back to back to create a deep fixed shelf in 2POST racks.
Use two shelves back to back to create a deep fixed shelf in 2POST racks.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 505 mm |
| Package height | 59.9 mm |
| Package depth | 325.1 mm |
| Package weight | 2.8 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Height | 43.9 mm |
| Depth | 306.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 505 mm |
| Package height | 59.9 mm |
| Package depth | 325.1 mm |
| Package weight | 2.8 kg |
| Technical details | |
| Rack capacity | 1U |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332154702 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 525 mm |
| Master (outer) case length | 624.8 mm |
| Master (outer) case height | 354.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 19 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |