Tripp Lite P569-010 High Speed HDMI Cable with Ethernet, UHD 4K, Digital Video with Audio (M/M), 10 ft. (3.05 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P569-010
- EAN: 0100177522838 0617407387872 08 ...7387872 0803983010727 0163120697267 0971472581536 0102930532900 0115970772236 0689290008349 0044111218527 0151903070871 0521375264083 0763615944069 0741329003197 0037332160690 6213759746356 0373321606900more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £19.59 |
Description
Supports transmission speeds up to 18 Gbps
Backward compatible to previous HDMI generations
Fully molded cables, with Gold plated connectors assures long life
Perfect for connecting an iPad2 to an HDTV (video mirroring) to watch movies, play games, surf the web and display presentations
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 3.05 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| HDMI version | 1.4 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package weight | 150 g |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 150 g |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Country of origin | Vietnam |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332160697 |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Master (outer) case gross weight | 1.44 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 350.5 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 398.8 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332160697 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |