Tripp Lite N820-20M 10Gb Duplex Multimode 50/125 OM3 LSZH Fiber Patch Cable, (LC/LC) - Aqua, 20M (65-ft)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: N820-20M
- EAN: 0793885496142 0373321384532 50 ...1384532 5057103026029 0151903096895 0087944513476 0037332138453more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
N820-20M |
TRI-N820-20M | |||
|
|
20M MMF FIBER OPTIC 10GB |
CE97906 | |||
|
10Gb Duplex Multimode 50/125 OM3 LSZH Fiber Patch Cable, (LC/LC) - Aqua, 20M (65-ft) N820-20M |
TLCBL1839 | |||
|
20M MMF FIBER OPTIC 10GB View on Xvantage |
CE97906 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £57.42 | ||
| Amazon | New | £57.43 | ||
| Amazon | New | £57.44 | ||
| Amazon | New | £58.15 | ||
| Amazon | New | £57.45 | ||
| Amazon | New | £58.15 |
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM3 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 20 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Product colour | Blue |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 150 g |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 20 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332138450 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 20 m |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 150 g |
| Other features | |
| Core / cladding diameter | 50/125 µm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 154.9 mm |
| Master (outer) case length | 149.9 mm |
| Master (outer) case height | 375.9 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.56 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332138450 |