Tripp Lite HCFLUSHRUI Remote Control Module for Healthcare Products - for Medical Power Modules/Inverters/Chargers
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: HCFLUSHRUI
- EAN: 0037332231024
Offer details
Related Products
Description
The HCFLUSHRUI is designed to work with medical power modules, including the HC150SL, HCINT150SL, HC350SNR, HC350SR and HCINT350SNR. It connects to the power module using the included Cat5 cables and lets you control the inverter/charger from as far as five feet away. The included faceplate allows front-panel mounting, but the unit’s built-in mounting slots also accommodate rear-panel or below-dashboard installation.
Intuitive Front-Panel Indicators Provide Pertinent Info at a Glance
Front-panel LEDs monitor battery charge and power conditions. The molded plastic housing also includes an on/off button for instant one-touch control of the connected inverter/charger. Another button controls audio levels.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Interface | Wired |
| Product colour | Grey |
| Input type | Press buttons |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 241.3 mm |
| Depth | 182.9 mm |
| Height | 50.8 mm |
| Weight | 450 g |
| Package weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 38.1 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Mounting kit | Yes |
| Interface | Wired |
| Product colour | Grey |
| Buttons | |
| Input type | Press buttons |
| Other features | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 38.1 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 438.2 mm |
| Master (outer) case length | 450.8 mm |
| Master (outer) case height | 317.5 mm |
| Master (outer) case gross weight | 11.1 kg |
| Products per master (outer) case | 108 pc(s) |