Tripp Lite 2-9USTAND 2U to 9U Tower Stand Kit for Select Rack-Mount UPS Systems
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: 2-9USTAND
- EAN: 5052182406786 0037332120786 03 ...2120786 0373321207862 5054629959619 0689760678836 0617407419047 0763615737111more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £137.75 |
Related Products
Description
The 2-9USTAND enables tower installation of rack-mount UPS systems in a small footprint, freeing up valuable rack space and conserving floor space at the same time. Two included tower stands accommodate 2U to 9U widths to support single or multiple SmartOnline or SmartPro UPS systems, as well as compatible battery packs and accessories. By adding a second 2-9USTAND, you expand widths from 10U to 14U. This kit is ideal for networking and telecom applications where upright tower UPS placement is required.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 3926.90.9985 |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 205.7 mm |
| Package height | 111.8 mm |
| Package depth | 271.8 mm |
| Package weight | 1.08 kg |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 540 g |
| Height | 120.6 mm |
| Depth | 266.7 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 205.7 mm |
| Package height | 111.8 mm |
| Package depth | 271.8 mm |
| Package weight | 1.08 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332120783 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 584.2 mm |
| Master (outer) case length | 492.8 mm |
| Master (outer) case height | 457.2 mm |
| Master (outer) case gross weight | 16.8 kg |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 3926.90.9985 |