StarTech.com Newer version available PEX1P2: 1 Port PCI Express Dual Profile Parallel Adapter Card - SPP/EPP/ECP - 1x DB25 IEEE 1284 PCIe Parallel Card (PEX1P)
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: PEX1P
- EAN: 0065030824170 0616268701353 01 ...8701353 0191120068091 0163120302659 0151903075999 0523160892853 0777785529162 0172302673593 6213759723906 0168141442834 4058829151362 0778889295120 0782386481382 0650308241706 5055851142947 0745449839797 0731215278860 5054484147879 0666669823338 0041114979813 5051964416968 0851975711657 0862327611631more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
1 PORT PCI EXPRESS DUAL ADAPTER CARD View on Webshop |
PEX1P |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £23.00 | ||
| Amazon | New | £24.61 | ||
| Amazon | New | £22.51 | ||
| Amazon | New | £35.97 | ||
| Amazon | New | £27.42 | ||
| Amazon | New | £32.69 | ||
| Amazon | New | £28.66 | ||
| Amazon | New | £22.63 | ||
| Amazon | New | £45.60 | ||
| Amazon | New | £34.99 | ||
| Amazon | New | £21.28 |
Related Products
Description
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Parallel |
| Parallel ports quantity | 1 |
| Host interface | PCIe |
| Expansion card standard | PCI 2.2 |
| Technical details | |
| Chipset | PLX/Oxford - OXPCIe952 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Chipset | PLX/Oxford - OXPCIe952 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Features | |
| Chipset | PLX/Oxford - OXPCIe952 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 95, Windows 98SE, Windows CE, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | Windows XP Embedded |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Depth | 21 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 42 g |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 133 g |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 133 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Master (outer) case width | 305 mm |
| Master (outer) case length | 590 mm |
| Master (outer) case height | 360 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Other features | |
| Chipset | PLX/Oxford - OXPCIe952 |