StarTech.com 2 Port PCI Express / PCI-e Parallel Adapter Card – IEEE 1284 with Low Profile Bracket
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: PEX2PECP2
- EAN: 0065030848626 0666020002211 50 ...0002211 5054629143889 7337331840474 5436639795058 5054484200246 5054533200241 4923123144122 0683033284670 4058829151492 0851975714429 0523160951383more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
2PORT PCIE PARALLEL CARD - PCI View on Xvantage |
V932094 | |||
| Ingram Micro CS |
2PORT PCIE PARALLEL CARD - PCI |
V932094 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £53.02 | ||
| Amazon | New | £53.02 |
Related Products
Description
The PEX2PECP2 2 Port PCI Express Parallel Adapter Card - EPP/ECP/SPP/PS2 parallel card adds two IEEE 1284 parallel ports to your PC, with support for parallel data communication at speeds of up to 1.5 Mbps.
This high performance 2 Port PCI Express parallel card adds 2 DB25 parallel ports, perfect for connecting printers, scanners, memory card readers, bar code scanners and more. With the added convenience of plug-and-play capability, installing the parallel adapter card is hassle-free. The PCIe Parallel card also includes both standard and half-height/low profile mounting brackets for compatibility with almost any system form factor.
Backed by a StarTech.com Lifetime Warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Standard and low profile bracket included allowing install into almost any system
- Use existing parallel devices with PCI Express systems saving the cost and hassle of upgrading peripherals to work with newer systems
- Supports SPP, EPP, ECP and PS/2 communication modes for maximum compatibility with your parallel peripherals
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Output interface | Parallel |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Parallel ports quantity | 2 |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 0 |
| External mini-SAS ports | 0 |
| Internal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| Chipset | ASIX/MosChip MCS9865 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Data transfer rate | 1.5 Mbit/s |
| Performance | |
| Chipset | ASIX/MosChip MCS9865 |
| Product colour | Multicolour |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Multicolour |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Multicolour |
| Features | |
| Chipset | ASIX/MosChip MCS9865 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19 mm |
| Depth | 121 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 51 g |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 188 g |
| Packaging data | |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 188 g |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Data transfer rate | 1.5 Mbit/s |
| Connectivity technology | Wired |
| Mac compatibility | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Compatible operating systems | Windows 8 (32/64), 7 (32/64), Vista(32/64), XP(32/64), 2000, Windows Sever 2008 R2, 2003 (32/64), Linux |
| Chipset | ASIX/MosChip MCS9865 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |