| Motherboard |
|---|
| Processor socket | BGA 1296 |
| Number of processors supported | 1 |
| Processor |
|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 10 W |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | J3355 |
| Processor boost frequency | 2.5 GHz |
| Processor threads | 2 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor socket | BGA 1296 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Number of processors supported | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Apollo Lake |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Memory |
|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Supported memory types | DDR3L-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 1600 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Video |
|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| Storage |
|---|
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Graphics |
|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 500 |
| Audio |
|---|
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Serial ports quantity | 2 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots |
|---|
| PCI Express slots version | 2.0 |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1, 4x1 |
| Design |
|---|
| VESA mounting | Yes |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Safety | CB, BSMI, ETL, CCC |
| LED indicators | HDD, Power |
| Cooling type | Passive |
| Product colour | Black, Silver |
| Chassis type | Nettop |
| Certification | FCC, CE, BSMI, RCM, VCCI, R&TTE, RoHS, ErP |
| Performance |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Processor socket | BGA 1296 |
| Operating system installed | No |
| Number of processors supported | 1 |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| Software |
|---|
| Operating system installed | No |
| Processor special features |
|---|
| Intel® Smart Response Technology | No |
| Intel Smart Connect Technology | No |
| Intel® Small Business Advantage (Intel® SBA) | No |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® OS Guard | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | No |
| Intel® Insider™ | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | No |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Colour |
|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Technical details |
|---|
| BIOS type | UEFI AMI |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | No |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Processor cores | 2 |
| Cooling type | Passive |
| Chassis type | Nettop |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Packaging data |
|---|
| Power cord included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Package weight | 2.1 kg |
| Indication |
|---|
| LED indicators | HDD, Power |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 2.1 A |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 40 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates |
|---|
| Safety | CB, BSMI, ETL, CCC |
| Certification | FCC, CE, BSMI, RCM, VCCI, R&TTE, RoHS, ErP |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 165 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 43 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging content |
|---|
| Display included | No |
| Power cord included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Mouse included | No |
| Quick start guide | Yes |
| Keyboard included | No |
| Other features |
|---|
| Embedded options available | Yes |
| Chassis type | Nettop |