Rackmount.IT Rack Mount Kit for FortiGate 60E / 61E shielded / industrialized
- Brand: Rackmount.IT
- Category:
- SKU: RM-FR-T10I
- EAN: 8718868918406 0852754006407
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 12647 hours ago | £190.54 | |
| Amazon | New | £295.28 |
Related Products
Description
The shielded CAT6 cables and couplers make the RM-FR-T10i applicable in high frequency environments.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Fortinet device in the kit, place the retainers, connect the supplied cables to the keystones and fix the power supply to the rack.
Other colors can be delivered on project basis.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | - FortiGate 60E - FortiGate 60E-PoE - FortiGate 60E-DSL - FortiGate 61E |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 11 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 530 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Width | 482 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 217 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 530 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | - FortiGate 60E - FortiGate 60E-PoE - FortiGate 60E-DSL - FortiGate 61E |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |