Rackmount.IT Rack Mount Kit for FortiGate 30E / 50E / 51E / 52E shielded / industrialized
- Brand: Rackmount.IT
- Category:
- SKU: RM-FR-T9I
- EAN: 8718868918390 0852754006391
Offer details
Related Products
Description
The shielded CAT6 cables and couplers make the RM-FR-T9i applicable in high frequency environments.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Fortinet device in the kit, place the retainers, connect the supplied cables to the keystones and fix the power supply to the rack.
Other colors can be delivered on project basis.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cable length | 0.5 m |
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | - FortiGate 30E - FortiGate 50E - FortiGate 51E - FortiGate 52E |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 530 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Width | 482 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 217 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 530 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | - FortiGate 30E - FortiGate 50E - FortiGate 51E - FortiGate 52E |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |