RAM Mounts X-Grip with Twist-Lock Pivot Suction for 12" Tablets
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-B-189-PIV1-UN11U
- EAN: 0793442946783
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | X-Grip |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | 12" Tablets Apple iPad Pro 12.9 (1st Gen) Apple iPad Pro 12.9 (2nd Gen) Apple iPad Pro 12.9 (3rd Gen) Dell Latitude 5285 Google Pixelbook HP Elite X2 1012 G1 HP Elite X2 1012 G2 HP Pro X2 612 HP Pro X2 612 G1 Lenovo IdeaTab Lynx K3011 Lenovo Miix 720 Lenovo Yoga A12 Microsoft Surface 3 Microsoft Surface Book Microsoft Surface Pro (2017) Microsoft Surface Pro 3 Microsoft Surface Pro 4 Samsung Galaxy Book 12" Samsung Galaxy Pro 12.2 Samsung Galaxy TabPro S |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Maximum screen size compatibility | 30.5 cm (12") |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 18.4 cm |
| Maximum device width | 22.2 cm |
| Maximum device depth | 2.2 cm |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | 12" Tablets Apple iPad Pro 12.9 (1st Gen) Apple iPad Pro 12.9 (2nd Gen) Apple iPad Pro 12.9 (3rd Gen) Dell Latitude 5285 Google Pixelbook HP Elite X2 1012 G1 HP Elite X2 1012 G2 HP Pro X2 612 HP Pro X2 612 G1 Lenovo IdeaTab Lynx K3011 Lenovo Miix 720 Lenovo Yoga A12 Microsoft Surface 3 Microsoft Surface Book Microsoft Surface Pro (2017) Microsoft Surface Pro 3 Microsoft Surface Pro 4 Samsung Galaxy Book 12" Samsung Galaxy Pro 12.2 Samsung Galaxy TabPro S |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite |
| Minimum device width | 18.4 cm |
| Maximum device width | 22.2 cm |
| Maximum device depth | 2.2 cm |
| Built-in charger | No |
| Maximum screen size compatibility | 30.5 cm (12") |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Adjustable width | Yes |
| Maximum screen size compatibility | 30.5 cm (12") |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 18.4 cm |
| Maximum device width | 22.2 cm |
| Maximum device depth | 2.2 cm |
| Power | |
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.11 kg |