RAM Mounts X-Grip Phone Mount with Torque Medium Rail Base
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-B-408-75-1-UN7U
- EAN: 0793442951176
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £69.99 | ||
| Amazon | New | £69.99 | ||
| Amazon | New | £69.98 | ||
| Amazon | New | £69.99 | ||
| Amazon | New | £69.99 | ||
| Amazon | New | £70.57 | ||
| Amazon | New | £69.98 | ||
| Amazon | New | £69.99 | ||
| Amazon | New | £69.99 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | X-Grip |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Proper use | Motorcycle |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite, Rubber, Stainless steel |
| Country of origin | United States |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Proper use | Motorcycle |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite, Rubber, Stainless steel |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Country of origin | United States |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 22.2 mm |
| Height | 107.9 mm |
| Weight | 358.3 g |