RAM Mounts X-Grip Large Phone Mount with Torque Small Rail Base
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-B-408-37-62-A-UN10
- EAN: 0793442953613
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £60.83 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Clamp mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Bike/Car |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite, Stainless steel |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 4.45 cm |
| Maximum device width | 11.4 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Bike/Car |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite, Stainless steel |
| Minimum device width | 4.45 cm |
| Maximum device width | 11.4 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Built-in charger | No |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 4.45 cm |
| Maximum device width | 11.4 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 385.55 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |