RAM Mounts GDS 2-Port USB Cigarette Charger with Qualcomm Quick Charge
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-GDS-CHARGE-USB2QCCIG
- EAN: 0793442955884
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £28.06 | ||
| Amazon | New | £28.06 | ||
| Amazon | New | £28.06 |
Related Products
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Auto |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| Power protection features | Over current, Overcharge, Overheating |
| Certification | FCC, CE, WEEE |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Power | |
| Output current | 3000 mA |
| Maximum power | 36 W |
| Input voltage | 12-18 V |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 3.6 V |
| Technical details | |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| Power protection features | Over current, Overcharge, Overheating |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black, Silver |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, WEEE |