Offer details
Related Products
Description
Crispy outside, tender inside. Unique RapidAir technology saves time and energy, without compromising on taste. Simply dial up the time and temperature to enjoy delicious, healthy side dishes and snacks in under 20 minutes.
Time and energy saving
• Save time and lower your energy bills
Easy to use
• 4.2 L capacity for easy side dishes and snacks
Adjustable time and temperature
• 12 cooking methods in one handy appliance
Easy to use
• Quick and easy cleanup
• Tasty recipes tailored to your Airfryer in our HomeID App
Less oil
• Deliciously crisp with RapidAir technology
• Enjoy healthy food with up to 90% less fat
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Keep warm function | No |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 4.2 L |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Dehydrating function | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Design | |
| Construction type | Single |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| On/off switch | No |
| Non-stick coating | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Material | Plastic, Metal |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Cool wall housing | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Indication | |
| Temperature-ready indicator | No |
| Power LED | No |
| Power | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Auto power off | Yes |
| Power | 1500 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 368 mm |
| Depth | 273 mm |
| Height | 293 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 328 mm |
| Package weight | 4.31 kg |
| Performance | |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Country of origin | China |
| Keep warm function | No |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 4.2 L |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Dehydrating function | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 328 mm |
| Package weight | 4.31 kg |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Dangerous goods | No |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |