| Features |
|---|
| Product colour | Grey |
| Scanning | Colour scanning |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 45000 pages per month |
| Page description languages | PCL 5c, PCL 6, PostScript 3, SIDM |
| Performance |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum duty cycle | 45000 pages per month |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Grey |
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Business |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor frequency | 533 MHz |
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Card reader integrated | No |
| Sound pressure level (copying) | 52 dB |
| Sound power level (standby) | 33 dB |
| Print quality |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 45000 pages per month |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity |
|---|
| Maximum input capacity | 880 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Output capacity |
|---|
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Display |
|---|
| Display resolution | 320 x 128 pixels |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing |
|---|
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 22 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 9 s |
| Time to first page (black, normal) | 8.5 s |
| Warm-up time | 60 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 24 ppm |
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Copying |
|---|
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (black, normal quality, A3) | 24 cpm |
| Copy speed (colour, normal quality, A3) | 22 cpm |
| Time to first copy (colour, normal) | 14 s |
| Time to first copy (black, normal) | 12 s |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copying | Colour copying |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Scanning |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scan to | HTTP, CIFS, E-mail, FTP, USB |
| Scan speed (colour) | 20 ppm |
| Scan speed (black) | 30 ppm |
| Image formats supported | JPG |
| Document formats supported | PDF, XPS |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Greyscale levels | 7 |
| Fax |
|---|
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 4 MB |
| Storage |
|---|
| Internal memory | 256 MB |
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Card reader integrated | No |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 533 MHz |
| Input & output capacity |
|---|
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Maximum input capacity | 880 sheets |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | 9, 10, C5, DL, Monarch |
| Photo paper sizes (imperial) | 4x6,5x7" |
| Photo paper sizes | 10.5x17.5,10x15 cm |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 60 - 105 g/m² |
| Duplex media weight | 64 - 176 g/m² |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 176 g/m² |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, RJ-11, USB 2.0 |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Network |
|---|
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print |
| Security algorithms | EAP, SSL/TLS |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other network protocols supported | SMTP, POP3, HTTP, DHCP, DNS, LPR, Port9100, BOOTP, ARP, FTP, CIFS, LDAP, SLP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, NetBEU |
| Product colour | Grey |
| Design |
|---|
| Display resolution | 320 x 128 pixels |
| Display | LCD |
| Product colour | Grey |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Business |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (average operating) | 500 W |
| Power consumption (standby) | 100 W |
| Power consumption (PowerSave) | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -10 - 43 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 427 mm |
| Depth | 509 mm |
| Height | 444 mm |
| Weight | 29 kg |
| Other features |
|---|
| Other network protocols supported | SMTP, POP3, HTTP, DHCP, DNS, LPR, Port9100, BOOTP, ARP, FTP, CIFS, LDAP, SLP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, NetBEU |