| Print technology |
|---|
| Print technology | LED |
| Recommended duty cycle | 5000 |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Colour | Yes |
| Number of PCL fonts | 87 |
| Printer fonts | Barcode, Bitmap, PCL |
| Bitmap fonts | OCR-A, OCR-B |
| Input capacity |
|---|
| Maximum input capacity | 930 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Output capacity |
|---|
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Print quality |
|---|
| Print technology | LED |
| Recommended duty cycle | 5000 |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Colour | Yes |
| Network ready | Yes |
| Memory |
|---|
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Compatible memory cards | SDHC |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 800 MHz |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Printing |
|---|
| Print technology | LED |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 23 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 13 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A3) | 13 ppm |
| Warm-up time | 32 s |
| Time to first page (black, normal) | 14 s |
| Time to first page (colour, normal) | 14 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 23 ppm |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 1200 x 600 DPI |
| Colour | Yes |
| Features |
|---|
| Print technology | LED |
| Duplex printing | No |
| Colour | Yes |
| Recommended duty cycle | 5000 |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Number of PCL fonts | 87 |
| Printer fonts | Barcode, Bitmap, PCL |
| Bitmap fonts | OCR-A, OCR-B |
| Page description languages | Epson FX, IBM ProPrinter, PCL 5c, PCL 6, SIDM |
| Input & output capacity |
|---|
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 300 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 930 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Maximum number of input trays | 2 |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum print size | 297 x 420 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B4, B5 |
| Envelopes sizes | C4, C5, DL |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 256 g/m² |
| Duplex media weight | 64 - 220 g/m² |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Ports & interfaces |
|---|
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Performance |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Compatible memory cards | SDHC |
| Internal memory | 256 MB |
| Sound pressure level (printing) | 52 dB |
| Sound power level (standby) | 32 dB |
| Network |
|---|
| Security algorithms | HTTPS, SSL/TLS |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Network ready | Yes |
| Design |
|---|
| Display | LCD |
| Product colour | White |
| Technical details |
|---|
| Display | LCD |
| Fonts included | Yes |
| Compatible memory cards | SDHC |
| Product colour | White |
| Number of PCL fonts | 87 |
| Power consumption (printing) | 700 W |
| Power |
|---|
| Power consumption (standby) | 100 W |
| Power consumption (PowerSave) | 12 W |
| Power consumption (off) | 0.15 W |
| Power consumption (printing) | 700 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 43 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 449 x 552 x 360 mm |
| Weight | 37 kg |
| Other features |
|---|
| Fonts included | Yes |
| Number of PCL fonts | 87 |
| Power consumption (printing) | 700 W |