| Print technology |
|---|
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Input capacity |
|---|
| Maximum input capacity | 1460 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Print quality |
|---|
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Network ready | Yes |
| Memory |
|---|
| Maximum internal memory | 128 MB |
| Internal memory | 128 MB |
| Processor |
|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | PowerPC405 |
| Processor frequency | 200 MHz |
| Printing |
|---|
| Print technology | Laser |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 30 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 17 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A3) | 16 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 9.5 s |
| Time to first page (colour, normal) | 10 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Features |
|---|
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 300 sheets |
| Maximum input capacity | 1460 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 530 sheets |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Envelopes sizes | C5, DL |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Media weight (tray 1) | 64-120 gsm |
| Paper tray media types | Envelopes |
| System requirements |
|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Network |
|---|
| Network ready | Yes |
| Performance |
|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | PowerPC405 |
| Processor frequency | 200 MHz |
| Maximum internal memory | 128 MB |
| Internal memory | 128 MB |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Sound power level (standby) | 37 dB |
| Design |
|---|
| Stand-by LED | Yes |
| Technical details |
|---|
| Power requirements | 220 - 240VAC, 50/60Hz +/- 2% |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP Home / XP Professional / XP Professional x64 / Server 2003 / Server 2003 x64 / Vista (32-bit) / Vista (64-bit) / Server 2008 / Server 2008 x64;
Mac OS X PowerPC 10.3.0 |
| Indication |
|---|
| Stand-by LED | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 43 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 345 x 485 x 634 mm |
| Weight | 40 kg |
| Other features |
|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Power requirements | 220 - 240VAC, 50/60Hz +/- 2% |
| Stand-by LED | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP Home / XP Professional / XP Professional x64 / Server 2003 / Server 2003 x64 / Vista (32-bit) / Vista (64-bit) / Server 2008 / Server 2008 x64;
Mac OS X PowerPC 10.3.0 |