Neomounts NSLS050 Laptop stand 10-17" - rotatable - universal
- Brand: Neomounts
- Category:
- SKU: NSLS050
- EAN: 8717371445751 5057454623427
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
NSLS050, Rised nd Role |
NSLS050 | |||
|
LAPTOP DESK STAND 360 DEGREE View on Xvantage |
CB16128 | |||
|
IT Aluminium Laptop Riser NSLS050 |
AVNEO087 | |||
|
NSLS050 - Stand - for notebook - brushed aluminium - silver - screen size: 10"-17" - desktop View on InTouch |
4122632 | |||
|
laptop stand � Screen size: 10-17" � Max. weight: 5 kg � Rotate: 360� � Colour: Black |
NSLS050 | |||
|
NSLS050 - Stand - for notebook - brushed aluminium - silver - screen size: 10"-17" - desktop |
CB16128 | |||
|
by Newstar NSLS050 - stativ |
211922 | |||
|
NSLS050 Laptop stand - 10-17 - max 5 kg - 360 |
NSLS050 | |||
| Ingram Micro CS |
LAPTOP DESK STAND 360 DEGREE |
CB16128 | |||
|
"NewStar Notebook Stand - Up to 43.2 cm (17"") Scree" |
STD10028816 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £57.44 | ||
| Amazon | New | £63.86 | ||
| Amazon | New | £66.05 |
Related Products
Description
By using an ergonomic stand like the Neomounts NSLS050 a more comfortable working position is easily created and neck- and back complaints avoided. The hollow design ensures a good air flow, reducing any over-heating problems. With the 360 degrees rotatable base you can turn the laptop in the required direction in just seconds.
The non-slip silicone feet and laptop rest increases the stability and prevents scratching. On the back of the product there's a cable hole to neatly organize your cables. The NSLS050 laptop stand is ideal for use in (home) offices, on counters, DJ booths or reception areas.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Minimum notebook screen size compatibility | 25.4 cm (10") |
| Maximum notebook screen size compatibility | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Mounting | Stand |
| Ergonomics | |
| Angle of rotation | 360° |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Width | 240 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 140 mm |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 252 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Display | |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 252 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Technical details | |
| Angle of rotation | 360° |
| Mounting type | Desk |
| Country of origin | China |
| Material | |
| Material | Aluminium |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 515 mm |
| Master (outer) case length | 510 mm |
| Master (outer) case height | 345 mm |
| Master (outer) case gross weight | 14.8 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 96 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 11.3 kg |
| Harmonized System (HS) code | 7616991099 |