Neomounts FPMA-WTB100 Toolbar wall rail 10-24"
- Brand: Neomounts
- Category:
- SKU: FPMA-WTB100
- EAN: 8717371442422 5057454806189
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Wll Moun oolr For Up o |
FPMA-WTB100 | |||
|
WALL TOOLBAR MOUNT 3 SCREENS View on Xvantage |
CB16419 | |||
|
FPMA-WTB100 - Mounting kit (toolbar) - fixed - for 3 LCD displays - silver - screen size: 10"-24" - wall-mountable View on InTouch |
2191538 | |||
|
FPMA-WTB100 Toolbar wall rail for 1-3 screens - 10-24 - max 10 kg/screen - VESA 75x75-100x100 - combinable with FPMA-DTBW100/DTBW200 - silver |
FPMA-WTB100 | |||
| Ingram Micro CS |
WALL TOOLBAR MOUNT 3 SCREENS |
CB16419 | |||
|
NewStar FPMA-WTB100 Mounting Adapter for Flat Pane |
STD10007630 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £196.00 |
Related Products
Description
There are various monitor brackets available that can be combined with the FPMA-WTB100 toolbar wall mount:
* The FPMA-DTBW100 monitor bracket is 8 cm deep and can both tilt and rotate. Its maximum capacity is 8 kg.
* The FPMA-DTBW200 monitor bracket is 12 cm deep and features a tilt, rotate and swivel option. The maximum capacity of this bracket is 10 kg.
Both monitor brackets are suitable for screens with a VESA hole pattern of 75x75 and 100x100 mm. FPMA-WTB100 toolbar wall mount features cable clips so cables can be easily and neatly routed.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 10 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Number of displays supported | 3 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 6.5 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 3 |
| Distance to the wall (max) | 6.5 cm |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| Width adjustment range | 0 - 1300 mm |
| Country of origin | Taiwan |
| Package net weight | 2.8 kg |
| Master (outer) case net weight | 2.8 kg |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1300 mm |
| Depth | 65 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1390 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 2.8 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1390 mm |
| Master (outer) case length | 120 mm |
| Master (outer) case height | 110 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.8 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 2.8 kg |
| Products per pallet (EU) | 58 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7616991099 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Width adjustment range | 0 - 1300 mm |
| Country of origin | Taiwan |
| Depth adjustment range | 0 - 65 mm |