Lenovo NVIDIA RTX 4000 SFF Ada RTX 4000 Ada 20 GB GDDR6
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 4X61Q50293
- EAN: 4582763694390 0195892107774
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA cores | 6144 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX 4000 Ada |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 20 GB |
| Memory bandwidth (max) | 280 GB/s |
| Memory bus | 160 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Video | |
| CUDA cores | 6144 |
| Performance | |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Certification | UL FCC BSMI KC VCCI UKCA CE CB RCM Ukraine DOC Morocco DOC |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Minimum system power supply | 160 W |
| Power consumption (max) | 70 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 95 °C |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Maximum operating temperature | 91 °C |
| TV tuner integrated | No |
| Compatible products | ThinkStation P Series-ThinkStation P3 Ultra ThinkStation P Series-ThinkStation P3 Ultra SFF G2 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 160 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 320 g |
| Height | 69 mm |
| Depth | 13.7 mm |
| Length | 155.9 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 258 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package weight | 500 g |
| Certificates | |
| Certification | UL FCC BSMI KC VCCI UKCA CE CB RCM Ukraine DOC Morocco DOC |
| Other features | |
| Maximum operating temperature | 91 °C |
| Compatible products | ThinkStation P Series-ThinkStation P3 Ultra ThinkStation P Series-ThinkStation P3 Ultra SFF G2 |