Lenovo GXD1E71385 headphones/headset Wired Wrist Calls/Music USB Type-A Grey
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: GXD1E71385
- EAN: 0195892023814 1958920238142
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £39.99 | ||
| Amazon | New | £41.16 |
Related Products
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/Built-in microphone |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Backlight | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Wrist |
| Product colour | Grey |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Volume control | No |
| Certification | CB, FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI KCC, EAC |
| Cable length | 1.8 m |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Cable colour | Grey |
| Intraaural headphones type | In-ear monitors |
| Detachable cable | No |
| Colour name | Cloud Grey |
| Game mode | Yes |
| Technical details | |
| Backlight | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Wrist |
| Product colour | Grey |
| Maximum input power | 20 mW |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/Built-in microphone |
| Backlight | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Wrist |
| Product colour | Grey |
| Volume control | No |
| Certification | CB, FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI KCC, EAC |
| Colour name | Cloud Grey |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | No |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | No |
| Wireless range | 1.8 m |
| Cable length | 1.8 m |
| Microphone in | Yes |
| Cable colour | Grey |
| Headphones | |
| Maximum input power | 20 mW |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 116 dB |
| Intraaural headphones type | In-ear monitors |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom/Built-in microphone |
| Microphone connectivity | USB |
| Number of microphones | 1 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Amplifier | |
| Microphone in | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 137 g |
| Packaging data | |
| Package width | 198 mm |
| Package height | 73 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package weight | 330 g |
| Certificates | |
| Certification | CB, FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI KCC, EAC |
| Other features | |
| Maximum input power | 20 mW |
| Backlight | No |
| Volume control | No |
| Colour name | Cloud Grey |