Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £141.68 | ||
| Amazon | New | £103.86 | ||
| Amazon | New | £101.33 | ||
| Amazon | New | £111.63 | ||
| Amazon | New | £245.67 | ||
| Amazon | New | £144.20 | ||
| Amazon | New | £102.00 |
Related Products
Reasons To Buy
HD sound with noise reduction
Advanced Noise Blackout™ technology ensures clear, noise-free calls. Dual microphones reduce background noise, making you easy to hear. HD Voice* brings high-definition sound quality to both ends of the call.
Superior comfort in a small design
Stealth delivers superior comfort in a small design. The weight of the headset is perfectly balanced. It’s so discreet that you’ll hardly notice you’re wearing it.
Dedicated voice control button
Leave your phone in your pocket. Activate Siri and Google Now by tapping a dedicated button directly on the headset.
Stay connected with the nano sized Bluetooth adapter
With a compatible Bluetooth adapter, you can transfer calls from your softphone to your smartphone using the Jabra Stealth UC.
Optimised for Microsoft® Lync™, fully UC compatible
STAY CONNECTED WITH THE NANO SIZED BLUETOOTH DONGLE
With a UC-compatible dongle, you can transfer calls from your softphone to your smartphone using the Jabra Stealth UC.
Optimised for Microsoft® Lync™, fully UC compatible
Custom fit for optimal comfort
The smallest Jabra headset at 7.9 grams offers superior ‘in ear’ comfort for all-day wear and is so light and discreet you will hardly notice you are wearing it. Offering 6 ear gel types and 2 ear hook options, choose the perfect fit that’s right for your ear. The breakthrough in product design is due to the MicroPOWER battery placed in the ear piece, not the boom-arm. Ensures optimum balance and comfort.
EXTRA EARHOOKS & EARGELS FOR A PERFECT FIT
Comes with a set of eargels and earhooks that let you have the perfect fit. Try different combinations to find what works best for you.
One headset for all your phones
Features multiple phone connectivity and full UC compatibility, so you can stay connected to all your phones using the same headset. Transfer calls from your VoIP softphone to your mobile phone and continue your call as you head out the door. Optimised for Microsoft Lync.
Premium sound
Experience crystal-clear call quality wherever you are - even in noisy, windy environments. Dual microphones and DSP technology filter out unwanted background noise to give both ends of the conversation the best possible sound quality.
SIMPLE PAIRING WITH NFC
Do you have an NFC-enabled phone? Pair it with your Jabra Stealth by simply tapping the two together. Quick and effortless.
STREAM PODCASTS & GPS DIRECTIONS
Stream music, podcasts, and GPS directions wirelessly from your phone.
Uncompromising Performance
The intuitive ‘Power Nap’ mode makes the headset power down when not in use to give you more talk-time. 10-days standby and 6 hours of talk-time with multi-phone and UC compatibility.
Description
The perfect companion for your mobile and UC calls. Experience incredible sound and stay connected – on the road, at the office, or at home. Works with any Bluetooth-enabled mobile phone or PC using the USB dongle
Comfortable Bluetooth mono headset with up to 6 hours of talk time. Easily connect with NFC-enabled smartphones by simply tapping the two devices together. Activate Siri or Google Now directly from the headset. Enjoy clear calls with high-definition sound.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Ear-hook, In-ear |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Volume control | Digital |
| Certification | CE, FCC, IC, GOST, RoHS, REACH |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Multi-key |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Bluetooth |
| Intraaural headphones type | In-ear monitors |
| Heart rate monitor | No |
| Brand compatibility | Any brand |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | Yes |
| Music playback | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | ABS, Polycarbonate (PC), Silicone |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Ear-hook, In-ear |
| Product colour | Black |
| Ear cushion type | Ear gels size L;Ear gels size M |
| Country of origin | China |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Removable earhook | Yes |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | ABS, Polycarbonate (PC), Silicone |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Ear-hook, In-ear |
| Product colour | Black |
| Volume control | Digital |
| Certification | CE, FCC, IC, GOST, RoHS, REACH |
| On/off switch | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Intraaural headphones type | In-ear monitors |
| Heart rate monitor | No |
| Eartips material | Silicone |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 300 - 3400 Hz |
| Microphone sensitivity | 14 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Base station | |
| Base station touchscreen | No |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery charge indicator | Yes |
| Talk time | 6 h |
| Standby time | 240 h |
| Fast charging | No |
| Indication | |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| LED indicators | Bluetooth |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.9 g |
| Width | 15.3 mm |
| Height | 24.9 mm |
| Depth | 64.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 43 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package weight | 140 g |
| Receiver included | Yes |
| Charger | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Cables included | USB |
| Packaging content | Headset;Car charger;EarGels;Ear hook;Protective bag;USB dongle;User documents;USB cable |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;Car charger;EarGels;Ear hook;Protective bag;USB dongle;User documents;USB cable |
| Receiver included | Yes |
| Charger | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Cables included | USB |
| Ear pads | Yes |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Eartips material | Silicone |
| Car charger | Yes |
| Base station touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, IC, GOST, RoHS, REACH |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 382 mm |
| Master (outer) case length | 148 mm |
| Master (outer) case height | 272 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.1 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Material | ABS, Polycarbonate (PC), Silicone |
| Charging time | 120 min |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Recommended gender | Boy/Girl |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Receiver included | Yes |
| Auto power off | No |
| Material | ABS, Polycarbonate (PC), Silicone |
| Speakerphone | No |
| Volume control | Digital |
| Quick start guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Microphone cartridge | 4 mm |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Ear cushion type | Ear gels size L;Ear gels size M |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Car charger;EarGels;Ear hook;Protective bag;USB dongle;User documents;USB cable |
| On/off switch | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 120 min |
| Brand compatibility | Any brand |
| Protective pouch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | Yes |
| Voice control | Yes |