Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £168.14 | ||
| Amazon | New | £260.35 |
Related Products
Reasons To Buy
Multiple wearing options
Wear it exactly the way you want. Choose from four different wearing styles: headband, behind the neck, ear hook or ear loop. Comes with a selection of ear plates and ear cushions.
Stylish & comfortable design
GN2100 looks great and is built for comfort. Its lightweight frame and adjustable boom-arm guarantee the perfect fit for all-day wear.
Noise-cancelling microphones
Make yourself heard. Advanced noise-cancelling microphones filter out ambient noise and make sure only your voice comes through.
Description
A lightweight headset designed for use with hearing aids
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Technical details | |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Removable earhook | Yes |
| Removable head-band | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| QD connector | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 21 g |
| Packaging data | |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 183 mm |
| Package depth | 67 mm |
| Package weight | 250 g |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Ear pad material | Faux leather |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 44 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| QD connector | Yes |
| Compatibility | Multi |
| Quick start guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |