Jabra Evolve 75 SE - MS Stereo
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 7599-842-109
- EAN: 5706991026481 0706487022961
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £457.99 | ||
| Amazon | New | £319.00 | ||
| Amazon | New | £445.34 | ||
| Amazon | New | £477.88 | ||
| Amazon | New | £455.95 | ||
| Amazon | New | £494.10 |
Related Products
Reasons To Buy
World-class speakers and HD Voice
HD Voice combined with world-class speakers deliver outstanding audio with crystal-clear clarity for your calls and music, whether you need to collaborate or concentrate during your day.
Superior ANC and integrated busylight
Block out noise and stay focused in the open office with superior ANC and an integrated busylight that acts as a ‘do not disturb’ sign to reduce interruptions and enhance productivity.
Dual Bluetooth® connectivity
Dual Bluetooth® connectivity with two devices at the same time for calls and music. Flexibility to move up to 30 m away from your connected device.
Comfortable design for all-day use
Intuitive headset with leatherette ear cushions and on-the-ear design enable all-day use with superior comfort for the open office environment.
Enjoy battery life all day long
Built-in rechargeable battery for up to 18 hours of talk time and an optional stand for easy charging and docking
Description
Engineered for concentration in the office, the Evolve 75 is a wireless premium headset for professionals who want to avoid disruptive noise – and need mobility around the workspace. Move up to 30m away from your connected device, all-day comfort, an integrated busylight and certified for Skype for Business, Cisco and more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Regulatory approvals: CE, FCC ID, IC ID KCC, RCM, NCC, TELEC, SRRC. Industrial certifications: Avaya, Cisco, Google Meet, Microsoft Teams, Zoom |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Play/Pause, Reject call, Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Device compatibility | PC, Mac, Mobile device, Tablet, Deskphone, Softphone |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra SafeTone |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| HD voice | No |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Adjustable headband | Yes |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Maximum input power | 30 mW |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Head-band cushion | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Regulatory approvals: CE, FCC ID, IC ID KCC, RCM, NCC, TELEC, SRRC. Industrial certifications: Avaya, Cisco, Google Meet, Microsoft Teams, Zoom |
| Control type | Buttons |
| On/off switch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 30 m |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Headphones | |
| Maximum input power | 30 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling type | Passive |
| Heart rate monitor | No |
| Eartips material | Foam |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -17 dB |
| Microphone mute | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Number of microphones | 1 |
| Noise-canceling switch | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery recharge time | 2 h |
| Continuous audio playback time | 18 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 360 h |
| Fast charging | No |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 17 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 13 h |
| Replaceable battery | No |
| Talk time (ANC on) | 14 h |
| Talk time (ANC off) | 18 h |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Base station | |
| Device compatibility | PC, Mac, Mobile device, Tablet, Deskphone, Softphone |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 177 g |
| Width | 155 mm |
| Height | 184.5 mm |
| Depth | 64.5 mm |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;Carry pouch;USB dongle;USB cable;Warranty and warning leaflets |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB |
| Safety sheet | Yes |
| Charging case type | Wired |
| Charging case | No |
| Warranty card | Yes |
| Charging stand | No |
| Eartips material | Foam |
| Ear pad material | Leatherette |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB |
| Packaging content | Headset;Carry pouch;USB dongle;USB cable;Warranty and warning leaflets |
| Certificates | |
| Certification | Regulatory approvals: CE, FCC ID, IC ID KCC, RCM, NCC, TELEC, SRRC. Industrial certifications: Avaya, Cisco, Google Meet, Microsoft Teams, Zoom |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Maximum input power | 30 mW |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Volume control | Button |
| Continuous audio playback time | 18 h |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Call management | Yes |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Carry pouch;USB dongle;USB cable;Warranty and warning leaflets |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Special features | Jabra Direct/Xpress |
| Protective pouch | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |