Jabra Evolve 65t Titanium Black, Link 370, MS
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 6598-832-109
- EAN: 5706991022070 0706487019411
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £174.42 | ||
| Amazon | New | £248.00 | ||
| Amazon | New | £179.16 | ||
| Amazon | New | £193.28 | ||
| Amazon | New | £242.40 | ||
| Amazon | New | £193.27 |
Related Products
Reasons To Buy
Professional-grade sound. True wireless earbuds.
Superior, true wireless call quality with 4-microphone technology. Microsoft Teams and UC-certified for professional sound on the go, 100% free of wires.
All-day power. Always connected.
Up to 5 hours battery on a single charge, 15 hours with the pocket-friendly charging case included. Simultaneously connects to two devices at the same time.
Blocks out disruptive background noise. On-the-go concentration.
Multiple fitting options provide a snug in-ear fit that seals out sound, giving Passive Noise Cancellation to help you focus.
Customisable equaliser. Your sound, the way you want to hear it.
Personalise your call and music experience with a customisable equaliser in the Jabra Sound+ app.
Third-generation technology. Trusted, reliable connection.
Proven true wireless connectivity for fewer audio drop-outs.
Voice assistant enabled. And made simple.
One-touch access to Amazon Alexa, Siri®, or Google AssistantTM.*
Description
The Jabra Evolve 65t are the world’s first UC-certified, true wireless earbuds. Features include Bluetooth 5.0, passive noise-cancellation, long battery life (up to 15 hours) and multiple EarGels™ for a personalised, secure fit. Enjoy crystal-clear sound quality and rock-solid call and music connection.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | Yes |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Certification | Avaya;Cisco;Microsoft |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Bluetooth |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | Yes |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Ear gels size L;Ear gels size M;Ear gels size S |
| Easy pairing | Yes |
| Charging case | Yes |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Certification | Avaya;Cisco;Microsoft |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone mute | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Battery | |
| Talk time | 15 h |
| Continuous audio playback time | 15 h |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Indication | |
| Battery level indicator | Yes |
| LED indicators | Bluetooth |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Left earpiece weight | 5.8 g |
| Right earpiece weight | 6.5 g |
| Charging case weight | 67 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;EarGels;Protective bag;User documents;Charging case;USB cable |
| Carrying case | No |
| Charging case | Yes |
| Charging stand | No |
| Packaging data | |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;EarGels;Protective bag;User documents;Charging case;USB cable |
| Certificates | |
| Certification | Avaya;Cisco;Microsoft |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Features | |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Supplier features | |
| Charging time | 120 min |
| Other features | |
| Auto power off | Yes |
| Speakerphone | No |
| Continuous audio playback time | 15 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Ear gels size L;Ear gels size M;Ear gels size S |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Battery level indicator | Yes |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;EarGels;Protective bag;User documents;Charging case;USB cable |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 120 min |
| Protective pouch | Yes |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |