Jabra Engage Stereo Headset incl. Cushion & headband padding
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 14401-15
- EAN: 0706487016694 5706991019087
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £129.99 |
Related Products
Description
One replacement headset for the Jabra Engage 65 Stereo or Jabra Engage 75 Stereo without base unit. The headset includes headband, ear cushions and padding.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Compatible products | Jabra Engage 65 Stereo, Jabra Engage 75 Stereo |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Compatible products | Jabra Engage 65 Stereo, Jabra Engage 75 Stereo |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Compatible products | Jabra Engage 65 Stereo, Jabra Engage 75 Stereo |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package weight | 140 g |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 595 mm |
| Master (outer) case length | 399 mm |
| Master (outer) case height | 167 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.04 kg |
| Products per master (outer) case | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |