Jabra Engage Headset Mono with Headband, EMEA/APAC
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 14401-25
- EAN: 5706991026634
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £199.00 | ||
| Amazon | New | £199.00 | ||
| Amazon | New | £164.74 | ||
| Amazon | New | £164.74 |
Related Products
Description
One replacement headset for the Jabra Engage 65 Mono or Jabra Engage 75 Mono without base unit. Includes headband, ear cushion and padding.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, CB, FCC, IC, NOM,NTC, EAC, PSB, ICASA,TELEC, SIRIM,ACMA, NZ Telepermit, UL |
| Technical details | |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, CB, FCC, IC, NOM,NTC, EAC, PSB, ICASA,TELEC, SIRIM,ACMA, NZ Telepermit, UL |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless range | 150 m |
| Headphones | |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Number of microphones | 2 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Talk time | 13 h |
| Standby time | 52 h |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 57 g |
| Width | 147 mm |
| Height | 169 mm |
| Depth | 32 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE, CB, FCC, IC, NOM,NTC, EAC, PSB, ICASA,TELEC, SIRIM,ACMA, NZ Telepermit, UL |