HP Pro SFF 290 G9 Intel® Core™ i3 i3-14100 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 997Q4ET#ABU
- EAN: 0198701586869 0198701209904 01 ...1209904 0198701209898 0198701586883 0198415523471 0198701586821more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
HP 290G9 SFF I3-14100 16/256 W11P View on Webshop |
997Q4ET#ABU |
Reasons To Buy
Expansion for the future
Two bays and two full-height slots provide expandability for the future.
Help keep data safe
Help protect your investment and your data with firmware TPM, HP Drive Lock[4], and a physical security lock slot.[5]
Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Help protect our shared future
The HP Pro SFF 290 G9 comes with a 92 percent sustainably sourced and recyclable outer box.[6]
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.[1]
Powered for performance
Easily manage your daily business with an Intel® processor[2], powerful memory, drives, and graphics.
Description
The HP Pro SFF 290 helps optimize business resources. Equipped with a powerful Intel processor[2], essential tools, and security features for business, this affordably priced and easy to set up PC has a scalable and functional design that can grow with your business.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i3-14100 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Technical details | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel H670 |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | DIMM |
| Sustainable technologies and materials | 15% post-consumer recycled plastic; 80 Plus Bronze power supplies available |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198701209904 |
| Design | |
| Chassis type | SFF |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Jack black |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Audio chip | Realtek ALC3867 |
| Market positioning | Proven productivity |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel H670 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Padlock loop; Trusted Platform Module (TPM) 2.0; Integrated accessories cable lock; Slim cable lock |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198701209904 |
| Power | |
| Power supply | 180 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 15% post-consumer recycled plastic; 80 Plus Bronze power supplies available |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 170 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 196 mm |
| Package depth | 498 mm |
| Package height | 346 mm |
| Width | 95 mm |
| Depth | 303 mm |
| Height | 95 mm |
| Package weight | 6 kg |
| Weight | 4.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 196 mm |
| Package depth | 498 mm |
| Package height | 346 mm |
| Package weight | 6 kg |
| Packaging content | |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3867 |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 170 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 35 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 130 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | DIMM |
| Country of origin | China |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |