Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Poly Savi 7210 Office DECT 1880-1900 MHz Single Ear Headset EMEA - INTL English Loc - Euro plug |
8D3G9AA#ABB | |||
|
^POLY SAVI 7210 DECT SNGL EARHEADSET View on Webshop |
8D3G9AA#ABB | |||
|
POLY SAVI 7210 OFFICE OTH MON DECT |
66842 | |||
|
Savi 7210 Mono Office DECT headset for Desk Phones |
SAVI_7210 |
Related Products
Reasons To Buy
DECT™ Adaptive Power
Optimize range, save power, and maximize office space with the DECT™ adaptive power system. It automatically adjusts wireless signal strength based on distance from the headset base.
Easy integration
Savi 7200 wireless headsets offer instant integration with over 800 analog and IP desk phones from industry leading makers – including a wide range of phones that Poly offers.
Hands-free productivity
Everyone in the office could use more flexibility. They can roam confidently 400 ft / 120 m from the headset base with up to 12 hours of talk time. And collaboration is simple, since teams can conference up to four headsets on a single base.
Description
Help office workers be more productive — it’s easier than you think. The Savi 7200 office series of DECT™ wireless headsets for desk phones are crowd pleasers that let workers roam far. Compatible with 800+ desk phones, they’re cost effective, too.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Box contents | Wireless headset; Office base; AC power adapter; AC interchangeable plugs; Telephone cable; Safety guide; Warranty card; Quick start guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 155 mm |
| Height | 67 mm |
| Depth | 166 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Box contents | Wireless headset; Office base; AC power adapter; AC interchangeable plugs; Telephone cable; Safety guide; Warranty card; Quick start guide |
| Warranty card | Yes |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | Mexico |
| Other features | |
| Country of origin | Mexico |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
| Warranty card | Yes |