Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
920 - Mouse - ergonomic - 6 buttons - wireless - 2.4 GHz, Bluetooth 5.3 - USB wireless receiver - black |
W128781372 | Register free see stock | ||
|
920 Ergonomic Wireless Mouse |
6H1A4AA | |||
|
HP 920 - mus - 2.4 GHz, Bluetooth 5.3 |
507861 | |||
Related Products
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
Reasons To Buy

Comfort that clicks
Keep your shoulder, neck, and forearm more relaxed throughout the day. Designed to reduce muscle activity by 12%<sup>[1]</sup>, the HP Ergonomic Vertical Mouse with detachable wrist rest is certified by Human Factors and US Ergonomics. Its unique, upright form factor makes every movement effortless.
Stay on track
Be productive anywhere with a mouse that tracks on practically any surface<sup>[2]</sup>. Whether you're logged in at your desk, coffee table, couch, or kitchen island, you'll stay on the ball and in control thanks to this device's sensitive, multi-surface sensor that doesn’t miss a click. A battery life of up to sixteen weeks<sup>[3]</sup> means a day without a charger isn’t a day without a mouse, and five programmable buttons ensure you’ll never miss a beat.


Switch devices with a click
From desktop to laptop to tablet and back, this ergonomic mouse will stay connected to up to three devices at a time using the HP Unifying Dongle or Bluetooth® 5.3. Multi-OS support means a smooth transition even between Windows®, Apple and Chrome devices. The easy switch button means you stay connected and in control of every click.
Description
From login to logoff, your every move matters. Your comfort matters too. The HP Ergonomic Vertical Mouse is designed to keep your hand in a more relaxed, natural upright position as you click, drag, and scroll through your day. Whether you're grinding on a project, editing vacation photos, or handling the day-to-day, you'll find even more comfort with the unique, detachable wrist rest.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | CB; IC; IFT/NOM; RCM; WPC; SDPPI; NTC; IMDA; SdoC; BSMI; NCC; SRRC; SIRIM; TRA; EAC; TRC; ICASA; BQB; KCC; VCCI; UL; ANATEL; Telec; SUBTEL; CONATEL; CITRA; NR Can; IC ID RF; IC EMC; CEC/DOE; FCC ID RF; FCC EMC; CE RED; TUV-GS; Belarus-RF; Ukrtest; ECAS/EQM; NBRC |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Multi-device support | Yes |
| Input device | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | CB; IC; IFT/NOM; RCM; WPC; SDPPI; NTC; IMDA; SdoC; BSMI; NCC; SRRC; SIRIM; TRA; EAC; TRC; ICASA; BQB; KCC; VCCI; UL; ANATEL; Telec; SUBTEL; CONATEL; CITRA; NR Can; IC ID RF; IC EMC; CEC/DOE; FCC ID RF; FCC EMC; CE RED; TUV-GS; Belarus-RF; Ukrtest; ECAS/EQM; NBRC |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Certification | CB; IC; IFT/NOM; RCM; WPC; SDPPI; NTC; IMDA; SdoC; BSMI; NCC; SRRC; SIRIM; TRA; EAC; TRC; ICASA; BQB; KCC; VCCI; UL; ANATEL; Telec; SUBTEL; CONATEL; CITRA; NR Can; IC ID RF; IC EMC; CEC/DOE; FCC ID RF; FCC EMC; CE RED; TUV-GS; Belarus-RF; Ukrtest; ECAS/EQM; NBRC |
| HP segment | Home |
| Vertical design | Yes |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Weight | 167 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Recommended system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Master (outer) cases per pallet | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Sustainable technologies and materials | 65% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable; 100% paper-based packaging |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CB, EAC, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196548939633 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 3 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, MacOS |
| Bundled software | HP Accessory Center Software |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Certificates | |
| Certification | CB; IC; IFT/NOM; RCM; WPC; SDPPI; NTC; IMDA; SdoC; BSMI; NCC; SRRC; SIRIM; TRA; EAC; TRC; ICASA; BQB; KCC; VCCI; UL; ANATEL; Telec; SUBTEL; CONATEL; CITRA; NR Can; IC ID RF; IC EMC; CEC/DOE; FCC ID RF; FCC EMC; CE RED; TUV-GS; Belarus-RF; Ukrtest; ECAS/EQM; NBRC |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 167 g |
| Width | 170 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 77 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Bundled software | HP Accessory Center Software |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 117 mm |
| Receiver included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196548939633 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 65% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable; 100% paper-based packaging |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CB, EAC, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| Other features | |
| Weight | 167 g |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Chrome OS™; macOS 10.13 or later |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Recommended system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Master (outer) cases per pallet | 16 pc(s) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) cases per pallet | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 330.4 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |