| Projector |
|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 16:9 |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Projection distance | 3 - 6.4 m |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Zoom ratio | 2.1:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 384 - 480 Hz |
| Matrix size | 1.88 cm (0.74") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 2700 ANSI lumens |
| Heat dissipation | 1026.8 BTU/h |
| Zoom type | Auto |
| Smart projector | No |
| Lamps |
|---|
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Light source |
|---|
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Lens system |
|---|
| Zoom ratio | 2.1:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Auto |
| Focal length range | 22.5 - 46.7 mm |
| Aperture range (F-F) | 2 - 3 |
| Horizontal lens shift range | -47.1 - 47.1% |
| Vertical lens shift range | -96.3 - 96.3% |
| Throw ratio | 1.35 - 2.84:1 |
| Zoom type | Auto |
| Lens position memory | 10 |
| Scanning frequency |
|---|
| 2D/3D frequency image | 384/480 Hz |
| Vertical scan range | 384 - 480 Hz |
| Video |
|---|
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Natural, Bright cinema, Vivid |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Ports & interfaces |
|---|
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| DVI port | No |
| AC (power) in | Yes |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Network |
|---|
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Storage |
|---|
| Card reader integrated | No |
| Sound emission |
|---|
| Noise level | 30 dB |
| Noise level (economic mode) | 22 dB |
| Technical details |
|---|
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Heat dissipation | 1026.8 BTU/h |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Performance |
|---|
| Market positioning | Home cinema |
| 2D/3D frequency image | 384/480 Hz |
| HDCP | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Vertical scan range | 384 - 480 Hz |
| Noise level | 30 dB |
| Noise level (economic mode) | 22 dB |
| Heat dissipation | 1026.8 BTU/h |
| Features |
|---|
| Interactive | No |
| 2D/3D frequency image | 384/480 Hz |
| HDCP | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Noise level | 30 dB |
| Noise level (economic mode) | 22 dB |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Country of origin | China |
| Design |
|---|
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Display |
|---|
| Built-in display | No |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 302 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (economy mode) | 198 W |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 703 mm |
| Package height | 193 mm |
| Package weight | 17.5 kg |
| Security |
|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software |
|---|
| Software support | via: Crestron Integrated Partner, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol |
| Supplier features |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 703 mm |
| Package height | 193 mm |
| Weight | 12.7 kg |
| Width | 520 mm |
| Depth | 447 mm |
| Height | 193 mm |
| Package weight | 17.5 kg |
| Packaging content |
|---|
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features |
|---|
| Power consumption (economy mode) | 198 W |