Offer details
Description
The EB-L200F is an entry-level Full HD laser projector with lots of features, it is the ideal replacement for existing lamp-based models. It offers 4,500-lumen brightness, a range of wireless and wired connectivity and a scalable display size of up to 500 inches.
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen size compatibility | 1016 - 12700 mm (40 - 500") |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Zoom ratio | 1:1.62 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 3150 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.57 cm (0.62") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4500 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1:1.62 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 18.2 - 29.2 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.49 - 1.77 |
| Throw ratio | 1.33 - 2.16:1 |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM simulation mode |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Serial interface type | RS-232C |
| DVI port | No |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| HDCP | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 36 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| USB display function | 3 in 1: Image / Mouse / Sound |
| Sustainability certificates | TCO |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| HDCP | Yes |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 254 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 193 W |
| Packaging data | |
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 528 mm |
| Package height | 233 mm |
| Package weight | 6.2 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Control4, Extron IP Link |
| Supplier features | |
| Recommended gender | Any gender |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 528 mm |
| Package height | 233 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Width | 325 mm |
| Depth | 299 mm |
| Height | 90 mm |
| Package weight | 6.2 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 36 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | PJLink |
| Power consumption (economy mode) | 193 W |