Epson EcoTank ET-8500 Inkjet A4 5760 x 1440 DPI 32 ppm Wi-Fi
- Brand: Epson
- Category:
- SKU: C11CJ20401CE
- EAN: 8715946676715
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
ECOTANK ET-8500 View on Webshop |
C11CJ20401CE | |||
|
EcoTank ET-8500 Inkjet A4 5760 x 1440 DPI 32 ppm Wi-Fi |
C11CJ20401CE | |||
|
EcoTank ET-8500 - multifunction printer - colour |
STD10030458 | |||
|
EcoTank ET-8500 ET 8500 ET8500 - Multifunction printer - colour - ink-jet - refillable - A4/Letter (media) - up to 16 ppm (printing) - USB, LAN, USB host, Wi-Fi(ac) - white View on InTouch |
6338086 | |||
|
EcoTank ET-8500 InkjetPrinter Multi Function 6 Inks |
EPSCJ20401CE |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 4920 hours ago | £681.99 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £667.41 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £689.52 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £756.34 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £629.00 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £699.47 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £577.95 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £689.97 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £682.79 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £670.96 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £704.47 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £577.95 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £678.04 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £629.00 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £596.89 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £781.82 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £695.92 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £688.70 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £810.66 | |
| Amazon | New | 4920 hours ago | £728.37 | |
| Currys Business | EPSON EcoTank ET-8500 All-in-One Wireless Photo Printer | New | 21 hours ago | £529.98 |
Related Products
Description
Unleash your creativity with stunning A4 photos and documents at incredibly low cost-per-page. Print, copy and scan with ease using the impressive 10.9cm colour touchscreen, 5-way media handling and innovative 6-colour ink system. With no messy cartridges to replace and flexible connectivity features this is the perfect printer for the artistic modern family
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Scanning | Colour scanning |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex copying mode | Auto |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex scanning | No |
| Duplex copying | Yes |
| Number of print cartridges | 6 |
| Duplex functions | |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Photo black, Yellow |
| Country of origin | Indonesia |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Number of print cartridges | 6 |
| Duplex functions | |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Photo black, Yellow |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black, White |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Duplex functions | |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| DVD/CD printing | Yes |
| Borderless printing | Yes |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 12 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 16 ppm |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Duplex copying mode | Auto |
| Duplex copying | Yes |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Scan technology | CIS |
| Duplex scanning | No |
| Storage | |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 3 |
| Print technology | |
| Number of print cartridges | 6 |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Photo black, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,14.8x10 |
| Borderless printing media sizes | A4 |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Bluetooth | No |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| DVD/CD printing | Yes |
| Country of origin | Indonesia |
| Product colour | Black, White |
| Borderless printing | Yes |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.16 kWh/week |
| Duplex printing | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display | LCD |
| Country of origin | Indonesia |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| Power consumption (average operating) | 17 W |
| Power consumption (ready) | 7.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.16 kWh/week |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 |
| Other features | |
| Borderless printing | Yes |
| Country of origin | Indonesia |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.16 kWh/week |
| Control type | Touch |
| Duplex printing | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 403 mm |
| Depth | 369 mm |
| Height | 162 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433100 |