Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £6,088.59 |
Reasons To Buy
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Description
As the market leader in 3LCD technology, Epson continues to improve its high brightness laser projectors with more compact short-throw display solutions. The EB-L635SU delivers effective, practical and creative applications to meet the display needs in education, corporates, museums and visitor attractions. All achieved without sacrificing image quality or lens shift flexibility.
Experience brighter and bolder displays
The EB-L635SU produces more engaging and impactful displays even in brightly lit environments. It offers impressive 6,000-lumen brightness and WUXGA Full HD resolution at an affordable price. This means you can upgrade to laser performance and reliability, with reduced power consumption. It also features: 0.8:1 throw ratio, 4K input support, detail enhancement technology, edge blending and wide lens shift to fit challenging installation environments. The EB-L635SU is capable of large format and blended displays, without any reduction in clarity or vivid detail.
Install with ease
The EB-L635SU includes many professional features which make installation simple, even when producing more advanced displays. This stylish and compact projector offers 360-degree installation, without compromising the display quality, and supports 16:6 ultra-widescreen, which means you can maximise the visible display space available. Also, with split-screen capability you can display two or four images from different sources simultaneously; and geometric correction and edge blending help create one large, seamless image using multiple displays. Also available in white.
Scale to suit your environment
Unlike a flat-panel display, there's no glare, fingerprints or wasted wall space, and the image can be scaled to fit the required display size. Whether it’s for education, corporate, retail or visitor attractions, the viewing experience can be unrestricted and more engaging for the audience.
Connect and control
The EB-L635SU offers many ways to connect, show multiple sources simulateneously and present wirelessly. The future-proofed connectivity options include: HDMI (input and output) and HDBaseT with 4K signal support, 5GHz wireless with enterprise security, built-in media player, built-in Miracast and support for Epson’s ELPWP10 wireless presentation system. It is also easy to set up and navigate thanks to the intuitive on-screen user guide.
Create customised content for signage
Featuring a built-in media player with network content upload, The EB-L635SU allows playlists to be loaded onto a USB storage device and played directly from the projector². Create customised content with your smartphone or tablet using the Epson Creative Projection App or create and schedule playlists using Epson Projector Content Manager software.
Plug, click and collaborate
Collaboration is made easy with Epson’s wireless presentation system, the ELPWP10. Achieve cost-saving and contemporary wireless connectivity. No cables - just plug-and-play!
Take control of your projected images
Achieve greater levels of image manipulation and control with Epson Projector Professional Tool software. Advanced features such as edge blending, projection mapping and multi-projector control are simplified thanks to this free and intuitive tool.
Support social distancing
Where social distancing remains both a requirement and responsible consideration, the EB-635SU's large format display allows the content to be viewed from any position.
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Projection distance (wide) | 0.9 - 3.5 m |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1270 - 5080 mm (50 - 200") |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Projector brightness (economic mode) | 4200 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.7 cm (0.67") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 6000 ANSI lumens |
| Zoom type | Auto |
| Smart projector | No |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 11.8 mm |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Aperture range (F-F) | 1.7 - 1.7 |
| Horizontal lens shift range | -20 - 20% |
| Vertical lens shift range | -50 - 50% |
| Throw ratio | 0.80:1 |
| Zoom type | Auto |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM simulation mode, Multi-projection |
| Full HD | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDBaseT port | Yes |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Composite video in | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Serial interface type | RS-232C |
| PC Audio out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Miracast | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Performance | |
| Market positioning | Presentation |
| Password protection | Yes |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Features | |
| Interactive | No |
| Password protection | Yes |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Short throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 345 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 258 W |
| Packaging data | |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Software support | via: Crestron Integrated Partner, Extron IP Link, Extron XTP, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 210 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Width | 440 mm |
| Depth | 334 mm |
| Height | 136 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Batteries included | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | HTTPS, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
| Power consumption (economy mode) | 258 W |