Epson EB-2250U data projector Standard throw projector 5000 ANSI lumens 3LCD WUXGA (1920x1200) White
- Brand: Epson
- Category:
- SKU: V11H871041
- EAN: 8715946628653 5057454642602
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
EB-2250U data projector Standard throw projector 5000 ANSI lumens 3LCD WUXGA (1920x1200) White |
V11H871041 | |||
|
EB-2250U Projector |
EB2250U | |||
|
EB-2250U Projector |
EB2250U | |||
|
EB-2250U - LCD projector - 5000 lumens (white) - 5000 lumens (colour) - WUXGA (1920 x 1200) - 16:10 - 1080p - LAN View on InTouch |
4110648 | |||
|
LCD Projector - 16:10 - 1920 x 1200 - FrontWUXGA - 15,000:1 - 5000 lm - HDMI - USB |
STD10004848 | |||
|
EB-2250U PROJECTOR WUXGA WHT |
EP62865 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £1,714.06 | ||
| Amazon | New | £1,753.79 | ||
| Amazon | New | £1,718.93 | ||
| Currys Business | Epson EB-2250U - LCD projector - LAN - white | New | 566 hours ago | £1,235.98 |
Related Products
Description
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Supported aspect ratios | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Projection distance | 1.5 - 9 m |
| Contrast ratio (typical) | 400:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 15000:1 |
| Projector brightness (economic mode) | 3800 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.93 cm (0.76") |
| Keystone correction, vertical | ± 30° |
| Keystone correction, horizontal | ± 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 5000 ANSI lumens |
| Lamps | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Light source | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 23 - 38.4 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.5 - 2 |
| Throw ratio | 1.38 - 2.28:1 |
| Digital zoom | 1.6x |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Colour modes (2D) | Cinema, Dynamic |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| RS-232C | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Composite video in | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| RS-232 ports | 1 |
| PC Audio out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 3 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Technical details | |
| Colour modes (2D) | Cinema, Dynamic |
| Product colour | White |
| RS-232C | Yes |
| Lamp power | 300 W |
| Quantity per pallet | 40 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet width | 80 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet height | 3.5 m |
| Quantity per pallet layer (UK) | 5 pc(s) |
| Quantity per pallet layer | 4 pc(s) |
| Quantity per pallet (UK) | 50 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 3.5 m |
| Performance | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 420 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 350 W |
| Packaging data | |
| Package width | 383 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 6.4 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 383 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 210 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Width | 377 mm |
| Depth | 291 mm |
| Height | 110 mm |
| Package weight | 6.4 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pallet | 40 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet width | 80 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet height | 3.5 m |
| Quantity per pallet layer (UK) | 5 pc(s) |
| Quantity per pallet layer | 4 pc(s) |
| Quantity per pallet (UK) | 50 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 3.5 m |
| Other features | |
| RS-232C | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
| Power consumption (economy mode) | 350 W |